Kwietniowe „Ramy Kultury” już dostępne!

W kwietniu tematem miesiąca niewątpliwie jest Tyska Gala Kultury, podczas której wystąpi Agnieszka Łapka, nominowana razem ze Śląską Grupą Bluesową do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.

Oprócz tego żyjemy wiosną i nadchodzącymi świętami. Okres Wielkiego Postu i Wielkanocy zaznacza się mocno także w kulturze.

Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa są tematem niezliczonych dzieł malarskich, muzycznych i literackich. W Tychach, jak co roku, będzie okazja do obcowania z jednym z najsłynniejszych utworów muzycznych poświęconych tej tematyce. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy – AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia wykona w kościele bł. Karoliny Kózkówny koncert wielkopostny Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Josepha Haydna. Słowo mówione zaprezentuje Wojciech Wieczorek. Koncert odbędzie się w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia.

Pozwolę sobie pozostać w kręgu muzyki sakralnej i zaprosić także na kolejny z cyklu „Koncertów Magdaleńskich”. 24 kwietnia recital organowy w najstarszym tyskim kościele zaprezentuje duet Colloque des Claviers, czyli Aleksandra Gawrońska-Kozieł i Mariusz Kozieł. Obydwoje są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów.

Warto też polecić koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile (15 kwietnia w Ośrodku Christoforos). Chórowi pod dyrekcją Dominiki Kawiorskiej towarzyszyć będą Szymon Piguła (akordeon), Wojciech Trefon (harfa) i Leszek Król (słowo).

Wewnątrz numeru znajdziecie Państwo więcej muzycznych propozycji na kwiecień. Nie wszystkie związane z tematyką wielkanocną. Fanom bluesa gorąco polecam m.in. recital Agnieszki Łapki podczas Tyskiej Gali Kultury, kiedy to dowiemy się także, które osobowości tyskiej kultury zostaną w tym roku uhonorowane nagrodą prezydenta miasta.

Oczywiście nie tylko muzyką żyje człowiek. Sztuki wizualne też mają wiele do zaoferowania w tym miesiącu. Wystarczy zajrzeć do miesięcznika, by się przekonać.

Sylwia Witman

W najnowszym numerze:
– obszerny wywiad z Agnieszką Łapką;
– recenzja wystawy malarstwa Pauliny Niemczyk;
– zapowiedź nowej premiery spektaklu Teatru Małego w Tychach;
– zwiastun kolejnej odsłony cyklu Okno na kulturę;
wiele innych interesujących tematów i artykułów na temat nadchodzących wydarzeń.

Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61, e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Re
daktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół:
Daria Gawrońska, Agnieszka Lakner, Małgorzata Król, Justyna Stolfik-Binda
Korekta:
Agnieszka Tabor
Layout
: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie:
Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk:
Drukarnia AAPrint, Mikołów Nakład: 3000 egz.
Foto na okładce:
Jacek Raciborski

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:

Ramy Kultury nr 20
Ramy Kultury nr 19
Ramy Kultury nr 18
Ramy Kultury nr 17
Ramy Kultury nr 16
Ramy Kultury nr 15
Ramy Kultury nr 14
Ramy Kultury nr 13
Ramy Kultury nr 12
Ramy Kultury nr 11
Ramy Kultury nr 10
Ramy Kultury nr 9
Ramy Kultury nr 8
Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

 

GALERIA


Share