Amatorski Teatr Ruchu i Pantomimy Migreska działał w Tychach przez 47 lat. W tym czasie w zespole pracowały trzy pokolenia aktorów, co ukształtowało bądź miało wpływ na większość działających dzisiaj w Tychach twórców Teatru. Z racji upływu czasu instruktorami są osoby z trzeciego pokolenia Migreski – czyli uczniowie uczniów Zbigniewa Skorka. Pod szyldem Migreska tyszanie zrealizowali dziesiątki spektakli w różnej formie: od słowa mówionego, przez taniec, pantomimę uliczną, pantomimę klasyczną, clownadę, happaning tworząc pejzaż kultury miasta Tychy. Założycielem grupy był zmarły 1 czerwca 2021 Zbigniew Skorek. Film dokumentalny przedstawia historię grupy, etapy rozwoju i przemiany we wspomnieniach jej byłych członków oraz instruktorów. Projekt został zrealizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach Tyskiego Banku Kultury 2021.
Wielu członków Migreski widzi bycie w zespole, jako czas formowania osobowości. Inaczej niż u aktorów zawodowych motywacja do pracy nad kolejnymi przedstawieniami wypływała z radości relacji doceniania, poczucia sprawczości i odkrywania swoich możliwości. Dla Zbigniewa Skorka Teatr był magiczną przestrzenią, oddawał ją kolejnym pokoleniom, by budowały siebie – bez presji socjalizacji czy ideologizacji. Szczere intencje założyciela zespołu procentują po latach dobrymi wspomnieniami Migreskowiczów. Film powstał, by wbrew zacierającej mocy niepamięci zachować ten trwający 45 lat fenomen. Praca nad obrazem filmowym była dla jego autora sposobem na pełne troski pożegnanie z Tatą.
Program:
Etiuda pantomimiczna „Summertime”
reżyseria: Mateusz Kowalski
występują: Kamil Przystał, Mateusz Kowalski, Marcin Skorek, Nikodem Kasprowicz
muzyka:
Pink Floyd – „Money”
Janis Joplin – „Summertime”
Emir Kusturica – „Bubamara”
Ludwig van Beethoven – koncert fortepianowy nr 5 Es-dur op.73, adagio un poco mosso
Jimi Jamison – „I’m Always Here”
„Summertime” to symboliczna opowieść o człowieku, jego emocjach, pragnieniach i lękach. Rzeczywistość doskwiera i zmienia się w marzenie. Piękne wizje topią się w obawach. Warstwy muzyki, rozwiązań formalnych i treści nawiązują do archiwalnych już etiud Teatru Migreska Zbigniewa Skorka. Dla tych, którzy je znają „Summertime” ożywi wspomnienia, dla pozostałych ukaże Pałac Zaczarowany pantomimy i czarny humor.
Etiuda taneczna „Fear of the water”
choreografia i taniec: Dagmara i Marcin Mrowiccy
muzyka: SYML – „Fear of the water”
Woda, która stanowi motyw etiudy tanecznej, to symbol chaosu, oczyszczenia, potęgi, magii i kobiecości. Wodzie towarzyszy fascynacja jej żywiołowością, zmiennością, a zarazem strach przed jej nieobliczalnością. Woda to związek Nikity i Rafaela. Panta rhei.
Pokaz filmu „Zbigniew Skorek. Teatr Migreska. Akt I. Jestem częścią światów
Scenariusz i reżyseria: Marcin Skorek
Montaż i udźwiękowienie: Michał Lewandowski
Lektor: Wojciech Wieczorek
Prowadzenie wydarzenia: Nikodem Kasprowicz
Link do wydarzenia: