spektakl

Scena Konesera
William Szekspir
„Król Lear"
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, reż. Anna Augustynowicz
„Król Lear" w reż. Anny Augustynowicz, jak każde prawdziwe arcydzieło, wciąż zadziwia, a niekiedy wręcz przytłacza swoją aktualnością. Zarówno na płaszczyźnie indywidualnych tragedii, jak też dramatycznych losów całych zbiorowości.

Lear jest jednym ze szczytowych osiągnięć Szekspira, dramatem-legendą. Jego fabuła bywa przedmiotem rozlicznych interpretacji, nieraz skrajnie od siebie różnych, lecz zgodnych co do jednego: wizja Szekspira to jedno z najgłębszych, a zarazem najbardziej pesymistycznych studiów ludzkiej natury. Aby porwać się na ten tekst, reżyser musi dysponować nie tylko umiejętnościami fachowymi i wiedzą o dramacie, ale także ludzkim doświadczeniem, tylko ono bowiem pozwala przeniknąć motywacje i zachowania postaci.
Wyzwanie inscenizacji arcydramatu – wielkie i dla pojedynczego twórcy, i dla obu łączących swe siły zespołów teatralnych – podejmuje Anna Augustynowicz, reżyserka utytułowana, i doświadczona, dla której dramaturgia Szekspira jest obok nowych, współczesnych tekstów, najważniejszym materiałem do pracy scenicznej. Minimalizm używanych środków scenicznych, powściągliwość w ukazywaniu reżyserskiego ego, a przy tym perfekcja i świadomość sceny oraz wyczulenie na kwestię komunikatywności spektaklu powodują, że w jej spektaklach wyraźniej niż gdzie indziej dochodzą do głosu intencje autora.

REŻYSERIA I ADAPTACJA TEKSTU: Anna Augustynowicz
SCENOGRAFIA: Marek Braun
KOSTIUMY: Tomasz Armada
MUZYKA: Jacek Wierzchowski
WIZUALIZACJA: Wojciech Kapela
REŻYSER ŚWIATŁA: Krzysztof Sendke
ASYSTENT REŻYSERA: Jan Kamiński
ASYSTENT KOSTIUMOGRAFA: Martyna Konieczny

Koprodukcja: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

OBSADA:
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu: Karolina Kuklińska, Beata Wnęk-Malec, Cecylia Caban, Judyta Paradzińska, Joanna Osyda, Magdalena Maścianica
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy: Gabriela Fabian, Anita Poddębniak, Aleksandra Listwan , Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Magda Drab, Katarzyna Dworak
oraz gościnnie: Weronika Krystek, Mirosław Zbrojewicz

PREMIERA:
12 września 2020 r. – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, SCENA GADZICKIEGO
4 czerwca 2021 r. – Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, DUŻA SCENA

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące