spektakl

Scena Konesera
Tadeusz Nyczek
„Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku”
reż. Mikołaj Grabowski, Narodowy Stary Teatr im.Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Doskonała gra aktorska, zabawne, charakteryzujące się niebywałą maestrią teksty, epistolarny flirt dwóch mistrzów pióra i krajobraz historyczny Polski drugiej połowy XX w. to przepis na udaną sylwestrową zabawę.

Zbliżający się ku końcowi rok 2022 pragniemy podsumować spektaklem „Kochana Wisełko, Najdroższy Zbyszku” w reżyserii niekwestionowanego mistrza komedii Mikołaja Grabowskiego.

Przedstawienie, w brawurowym wykonaniu Katarzyny Krzanowskiej i Jacka Romanowskiego, stanowi sentymentalną, wypełnioną inteligentnym dowcipem podróż po korespondencji dwóch artystów słowa – Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

UWAGA! Po spektaklu zapraszamy Państwa na noworoczny toast!

To bardzo dziwna znajomość. Szymborska – Herbert.
Kiedy zostawimy na boku dywagacje o ich wzajemnej sympatii albo czymś więcej (listy sugerują raczej romans literacko-epistolarny niż jakikolwiek inny) i beznamiętnie spojrzymy na tych dwoje ludzi o zupełnie przeciwnych charakterach, przychodzi na myśl stara (lata 60. ubiegłego wieku) anegdota o kurze i bażancie.

Ona – krakowska panienka z dobrego domu, nieomal „mieszczka”, lubiąca życie osiadłe, bezpieczne, przewidywalne. Jeżeli gdzieś wyjeżdżała, to z Kornelem Filipowiczem na ryby, i to najdalej nad Wartę. On – ciągnący w nieznane: Włochy, Francja, Grecja, Holandia, Belgia, Austria, Niemcy, Anglia, Szwajcaria, Ameryka… et cetera, et cetera. Ona – żyjąca z pensyjki redaktorki literackiego tygodnika, od czasu do czasu wydająca tomik poezji. On – stypendia zagraniczne, wykłady w Europie i USA, stale tłumaczony i wydawany w Polsce i za granicą. Ona – zaledwie francuski, a „po londyńsku nie mówiąca ani słówka”, on – niemiecki, angielski, francuski, trochę włoski, może i coś po grecku. Ona – małe mieszkanko w śródmieściu Krakowa, grono zaufanych przyjaciół, introwertyczka. On – hotele, rezydencje przyjaciół w całym świecie, własne mieszkania za granicą, ekstrawertyk, „dusza towarzystwa”, zabawowicz, niemal hulaka; nic to było dla niego przebalować noc w tawernie greckiej stawiając wszystkim.

Tak by można długo zestawiać…

Herbert, nominowany wielokrotnie prawie pewny kandydat do literackiego Nobla, Europejczyk, „książę poetów”, zdobywca 24 światowych nagród, pisze do skromnej Szymborskiej, która tego Nobla dostała, chłodny telegram: „Serdeczne gratulacje”.

Szymborska odpisuje: „Zbyszku, Wielki Poeto! Gdyby to ode mnie zależało, to Ty byś teraz męczył się nad przemówieniem…”  – Mikołaj Grabowski

 

Reżyseria, dramaturgia i opracowanie muzyczne: Mikołaj Grabowski
Scenariusz: Tadeusz Nyczek
Reżyseria światła: Michał Grabowski
Obsada: Katarzyna Krzanowska, Jacek Romanowski

Czas trwania: 75 minut

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące