spektakl

Noc Teatrów GZM/ Scena Konesera
Malina Prześluga
„Kobieta i życie”
Teatr WARSawy, Warszawa
Inauguracją sezonu teatralnego 2022/2023 będzie sztuka Maliny Prześlugi pt. „Kobieta i życie”, jest to spektakl komentujący aktualną rzeczywistość i wpisujący się w głos kobiet.

„Kobieta i życie” to sztuka o poszukiwaniu własnej tożsamości. O pragnieniu wolności i rosnącym poczuciu siły ze wspólnego buntu. Tekst zainspirowany złością, żalem, bezsilnością czy niezgodą, ale w geście solidarności.

Historia życia, która może być zdarzeniem każdej z kobiet. Również jej babki, matki, siostry, przyjaciółki. Kobiecych żyć, splątanych i połączonych w jedną opowieść.

Sztuka o schematach, w które wpadamy i od dziecka „wdrukowuje” się nam w głowy. O życiu w kliszach społecznych. O dorastaniu w poczuciu winy i o wiecznym niespełnionym zaspokajaniu potrzeb…innych ludzi. Niby banalne. Ale właśnie ten „banał” pozwala nam dostrzec w czym wzrastamy i czym jesteśmy wypełniani od dziecka. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

„Samotna matka samotnej córce
Sączy do ucha słodkie trucizny
Z miłości, ze strachu, z czułości i złości.
Z żalu, z nadziei, z braku mężczyzny.
Z braku pewności, z błędów w wychowaniu,
Z krzywej chropowatej seksualnej edukacji.
Z zaniedbań, z modlitw, z dzieciństwa bez końca.
Z głupoty, z naiwności, z pustki, z frustracji.
I siedzą tak sobie we dwie i siedzą.
Jedna dorasta, starzeje się druga.
I wciąż nic o sobie tak naprawdę nie wiedzą.
Bo jedna niby mówi, a druga niby słucha.
I znów się historia z rozkoszą powtórzy (…)
I nikt się o życiu tych dwóch nie dowie”.

__

Malina Prześluga, poznańska dramatopisarka i dramaturżka zdobyła pierwszą nagrodę w IV Konkursie Dramaturgicznym „Strefy Kontaktu” za sztukę „Kobieta i życie”.

To tekst zainspirowany złością. Żalem, bezsilnością, niezgodą. Tekst, mający źródło zarówno w bieżących wydarzeniach – wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji – jak i w biografiach wielu anonimowych kobiet. Sztuka ta, pomimo rytmizowanej i rymowanej formy, bardzo osobista, już w procesie pisania zmieniła się w pokaz siły.

„Łatwiej znosić ból, niepewność i kurioza tego świata, gdy się je podzieli na wiele istnień.” – pisze sama autorka.

Reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Asystentka reżysera: Justyna Potasik
Obsada: Kamilla Baar, Pola Dębkowska / Marlena Jonasz, Klaudia Janas, Jowita Kropiewnicka
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Wierzba
Muzyka: Marcin Partyka
Projekt plakatu: Natalia Czarkowska
Zdjęcia do projekcji: Marta Rybicka

___

W spektaklu użyto utworu:

„Twoja władza”, zespół: Chór Czarownic
słowa – Malina Prześluga
kompozycja – Zbyszek Łowżył, Patryk Lichota, Mieszko Łowżył

__

RECENZJE:

Tomasz Miłkowski, AICT Polska
„Prześluga, opowiadając historię dorastania – najpierw małej dziewczynki, potem młodej i dojrzałej kobiety – wyraźnie koresponduje z protestami Strajku Kobiet i protestuje przeciw nikczemnym decyzjom pozbawiającym kobiety prawa głosu o własnym ciele. Opowiada o tym uciekając się do prostych i czytelnych rozwiązań: celowo częstochowskiego wiersza, lirycznych piosenek i kreowania za pośrednictwem kilku zaledwie sugestii typowych sytuacji z życia kobiety. Z wielkim wyczuciem, pasją i wyrazistością przekazują te opowieści aktorki. Powstaje w ten sposób tekst wspólny – głos kobiet, silne potwierdzenie buntu, który rozpoczął się w Polsce od protestu Czarnych Parasolek.”

Notatnik Kulturalny
„Po raz kolejny Teatr WARSawy oddał scenę w ręce kobiet. I znów mocnym akcentem poniosły swój głos w sprawie zarówno swoich praw, ale także w walce ze schematami jakimi od urodzenia aż do śmierci poddawane są kobiety.”

Piotr Gniewkowski, Niekulturalny.com
„Kobieta i życie to sztuka wielowymiarowa, sztuka niewątpliwie ważna i niosąca przesłanie, które wielu z nas powinno zobaczyć, a nad którym niewielu z nas się zastanawia. Wreszcie to świetny debiut trójki młodych aktorek, pod okiem bardziej doświadczonej koleżanki – a także krzyk, każdej z osobna, wszystkich naraz i żadnej z nich. Dziewczyny – czekam na rozwój Waszych karier, bo jest na co czekać. Jednocześnie gratuluję Panu Jerzemu Janowi Połońskiemu ciekawej reżyserii – gratuluję dobrego oka…”

Fot. Kamil Ozimek

„Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące