wernisaż

Noc Teatrów Metropolii
„Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje żel-art”
Zapraszamy 11 września o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy wszechstronnego twórcy: malarza, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej, autora monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych – Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Jan Kanty Pawluśkiewicz – twórca wszechstronny: utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, członek Europejskiej Akademii Filmowej – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r., w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Maluje w nowatorskiej, wymyślonej przez siebie, technice żel-art, posługując się hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

Wystawa „Jan Kanty Pawluśkiewicz Maluje Żel-Art” to zestaw zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cykli: Sensy Byty Mary, Eteryczny Realizm i Pheniben, ale także z najnowszego cyklu Laikonyki. „Żel mnie fascynuje – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Obrazy Jana Kantego Pawluśkiewicza mają w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. „pięknem niezależnym”, tak zagubionym we współczesnym świecie.
Kuratorem wystawy jest Katarzyna Cybertowicz.
Ekspozycja wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK w Tychach, przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.
Wystawa czynna od 11.09.2021 r. do 08.10.2021 r.

Organizatorem Nocy Teatrów Metropolii jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
http://nocteatrowmetropolii.pl

 

Organizacja wystawy:

Partner wystawy:

 

Prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART Jana Kantego Pawluśkiewicza, www.zel-art.pl.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejska Galeria Sztuki OBOK

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące