warsztaty

Herbaciano-gruzińskie wspomnienia
warsztaty towarzyszące wystawie „Stanisław Mazuś. Mniej znany”
Stanisław Mazuś to twórca nie tylko niezwykłych obrazów i grafik. W latach 1970–1975 pracował w Tyskich Zakładach Gastronomicznych, gdzie zajmował się m. in. wystrojem wnętrz, np. Herbaciarni Gruzińskiej znajdującej się przy ówczesnym placu Bolesława Bieruta.

„Tyszanie pamiętają umieszczoną na jednej ze ścian dużą panoramę Tbilisi (stolica Gruzji), kelnerki ubrane w stroje gruzińskie oraz szeroki wybór herbat: herbatę gruzińską podawaną z miseczką bakalii (migdały, rodzynki, suszone śliwki), herbatę z mlekiem albo po rosyjsku z rumem, konfiturami i cytryną.”
„Jak budowano Nowe Tychy. Materiały VI Tyskiego Sympozjum Historycznego” [w:] „Tyskie Zeszyty Historyczne”, Tychy 2011, s. 28–29.


Stanisław Mazuś, „Tibilisi”, olej, płótno (x3) – element wystroju kawiarni Gruzińskiej na pl. B. Bieruta w Tychach (obecnie pl. K. K. Baczyńskiej), 1972, fot. Grzegorz Krzysztofik

Zainspirowani prezentowaną na wystawie „Stanisław Mazuś. Mniej znany” ponaddwumetrową panoramą stolicy Gruzji – Tbilisi, dekorującą przestrzeń Herbaciarni Gruzińskiej, pragniemy zaprosić do wspólnego wspominania i zachwycania się na nowo herbacianymi smakami. Spróbujemy na chwilę przenieść się do lat 70. XX wieku i wraz z gościnią spotkania, Agatą Zaskórską, odtworzyć dawne mieszanki oraz stworzyć nowe napary, które uczestnicy i uczestniczki zabiorą do domów. Zapraszamy tych, co dzielą wspomnienia z tym miejscem oraz tych, co znają je tylko ze słyszenia – będzie to czas wzajemnego wsłuchiwania się w opowieści i anegdoty z „Gruzińskiej”.

Warsztaty rozpoczniemy od wspólnego zwiedzenia wystawy czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany”.

prowadzi: Agata Zaskórska – mieszka w Częstochowie. Jest zielarką i edukatorką. Kształci się w tych materiach od ponad 10 lat. Swoją wiedzę i praktykę zdobyła m.in. w Akademii Terapii Naturalnych we Wrocławiu, Europejskim Studium Przygotowania Zawodowego i Wiedzy Praktycznej w Międzyborowie, Poradni Zdrowego Odżywiania Dietetycznie Poprawni w Warszawie, Zielarni Primum non nocere w Gliwicach, Centrum Terapii Naturalnych Hagalaz we Wrocławiu, Centrum Naturoterapii ATYDE w Kudowie Zdroju. Jest również członkinią Polskiego Towarzystwa Zielarzy i Fitoterapeutów. Prowadzi praktykę zielarską, tworząc wiele fitoreceptur (leczniczych i kosmetycznych), sezonowo organizuje warsztaty, wykłady i spacery edukacyjne. Jest szczerze i bez pamięci zakochana w przetwórstwie zielarskim. Ponadto pasjonuje się litoterapią, psychosomatyką, aromaterapią i profilaktyką żywienia. Dodatkowo, poprzez działania twórcze, uprzyjemnia czas sobie i bliskim poprzez arteterapię: począwszy od rękodzieła po rysunek i malarstwo. Wszystko chętnie opiera na starych botanicznych rysunkach, księgach zielarskich i medycznych, żywych odcieniach oraz przyjemnej dla oka i dotyku fakturze. Dużą wagę przywiązuje do przyrody, życia i kolorów, a także uważności i wdzięczności. Pomaga w zrozumieniu działania roślin leczniczych, tłumaczy działanie tych metod tak, aby można było użyć ich we własnym zakresie w codziennym życiu. Specjalizuje się nie tylko w zielarstwie, czyli pozyskiwaniu, przetwarzaniu i metodach przechowywania roślin, ale, dzięki praktyce, zna dostępne na rynku wyroby zielarskie, kosmetyczne, leki roślinne oraz suplementy diety.

więcej o wystawie czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany”

koszt: 10 zł od osoby
uwaga! limit miejsc został wyczerpany – zapisy tylko na listę rezerwową

fot. autor nieznany, lata 70. XX wieku, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach