wernisaż

Farmaceutka – Ogród Balsamiczny
Wystawa ta jest spojrzeniem na warunki pracy w aptekach i próbą przywrócenia przestrzeni, w której natura łączy się z nauką, aby dotrzeć do kosmotechnicznych korzeni tego zawodu.
Zaproszeni przez kuratorkę, a jednocześnie artystkę, Agatę Szymanek, artystki i artyści odwołują się do różnych metod leczenia oraz rozważają status pracowniczek systemu opieki, a także zachodniego podejścia do życia i medycyny. Równocześnie prezentowane obrazy, rysunki, fotografie i obiekty nawiązują do sztuki traktowanej, jako symboliczny akt uzdrawiania.

Farmaceutki wykazują się znajomością substancji, leków, ludzkiego ciała – tę wiedzę muszą systematycznie poszerzać. Praca w aptece wiąże się z dużą odpowiedzialnością prawną i finansową. To też codzienne zmaganie się z wieloma pacjentami oraz wyczerpujące nocne dyżury. A jednocześnie to zajęcie, wynikające z chęci pomocy i otoczenia opieką drugiego człowieka. Jest to temat, o którym warto opowiedzieć. Zwłaszcza w czasie pandemii i idących za nią ekonomicznych konsekwencji.

Wystawa ma źródło w spotkaniu z farmaceutkami i jest rozwinięciem projektu, w którym kuratorka przeprowadziła wywiady z pracowniczkami i pracownikami aptek oraz zaprosiła ich do uczestnictwa we wspólnych warsztatach artystycznych. Interesowały ją bezpośrednie doświadczenia farmaceutek i farmaceutów, ich emocje i motywacje.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace, które powstały podczas warsztatów oraz obrazy, rysunki, fotografie i obiekty zaproszonych artystek i artystów, podejmujące tematykę zdrowia, współczesnych i tradycyjnych metod leczenia, uzdrawiającej mocy roślin, a także statusu pracowniczek i pracowników farmacji.

Ogród balsamiczny przywołuje wiedzę, przepływającą przez ogródki naszych babć oraz dziko porośnięte łąki i lasy, aby trafić na zaplecze apteki i do aparatury, dzięki której powstają maści, proszki, napary i leki. To refleksja nad wciąż pielęgnowanymi tradycjami w lecznictwie, ale też przywołanie pamięci o zapomnianych ziołach i substancjach zastąpionych tabletkami. Odwołanie się do symboliki ogrodu otwiera wątki związane z ukojeniem, zmysłowością, tajemnicą i świadomością, które pomagają spojrzeć na postać farmaceutki w bardziej wrażliwy sposób. Często systematyczna i ugruntowana wiedza farmaceutek może wydawać się wiedzą tajemną, a osobliwe nazwy leków są, jak nowy język.

Równocześnie prezentowane dzieła nawiązują do sztuki traktowanej, jako symboliczny akt uzdrawiania. To zwrócenie uwagi na przemiany i uzdrawiające procesy, które może powodować działalność twórcza. Balsamiczne działanie sztuki przynosi ulgę i ukojenie wobec problemów otaczającej rzeczywistości.

Wśród artystek i artystów: Ryszard BejnarowiczMartyna BorowieckaEwa CiepielewskaSuet Yi ChanSylwia DanilukMaja KrysiakKasia KukułaJolanta MrożekMarta NiedbałNina PaszkowskiNatalia RojekPaweł SzeibelAgata SzymanekAndreas TritschMiłosz WnukowskiLudmiła WoźniczkoJoanna Zdzienicka. W wystawie udział biorą także farmaceutki i uczestniczki warsztatów „Ogród balsamiczny”, przeprowadzonych w ramach projektu „Farmaceutka” organizowanego wraz z Muzeum Miejskim w Tychach w listopadzie 2020 roku.

Wystawa jest realizowana w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury 2020.

Agata Szymanek (ur. 1990) – mieszka i pracuje w Mysłowicach. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie uzyskała stopień doktorski; obecnie studiuje w The New Centre for Research and Practice. Swoją działalność traktuje jako formę refleksji nad zjawiskami kształtującymi relacje człowieka z resztą świata ożywionego. Najważniejsze jest dla niej pobudzanie wrażliwości społecznej, nauka odczuwania i rozumienia natury. Jak pisał Lawrence Buell, jeden z pionierów ekokrytyki: „Kryzys ekologii to przede wszystkim kryzys wyobraźni”. Podstawowymi mediami jej twórczości są malarstwo i kolaż. Jej działania mają na celu rozbiór językowo-kulturowego obrazu natury. W ostatnim czasie poszukuje sposobów na zaangażowanie odbiorcy w swoje praktyki artystyczne poprzez wizualne zagadki i konceptualne gry wykorzystane w malarstwie, autorskich zinach i scenariuszach warsztatowych.

Kuratorka: Agata Szymanek
Aranżacja: Aleksander Celusta

Czas trwania: od 21 stycznia do 19 lutego 2022

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

więcej informacji: www.muzeum.tychy.pl

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach