spektakl

Scena Teatru TV
19. Południk
Juliusz Machulski
Kolejna odsłona cyklu Scena Teatru TV - 20 lipca, a wraz z nią spektakl political fiction pt.: „19. południk ” Juliusza Machulskiego.

W czerwcu 2003 roku w narodowym referendum 73 proc. uprawnionych do głosowania opowiedziało się przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Latem tego samego roku zdarzyło się wielkie zaćmienie słońca. Wkrótce potem na niebie pojawiła się kometa, nad Warszawą zaś widywano w obłokach mogiłę i krzyż ognisty.

Z woli przeważającej większości wyborców prezydentem RP został Bartłomiej Czop. Dotychczasowy prezydent Kazimierz Czechmeszyński i jego zwolennicy są tym faktem wstrząśnięci. Bartłomiej Czop zaś bardzo szybko pokazuje, na co go stać. Z jednakową determinacją i prostactwem rozwiązuje problemy wewnętrzne i zewnętrzne. Przestępców pozbywa się, każąc ich niby to przypadkiem zamordować. Bezrobocie likwiduje zatrudniając ludzi przy budowie muru na granicy wschodniej. Zrywa stosunki z Niemcami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi, łamiąc układy swego poprzednika i własne. Nie przebierając w środkach, dąży do ustanowienia „oświeconej dyktatury”.
W grudniu jest już bliski osiągnięcia celu. Wtedy Stany Zjednoczone, wychodząc z założenia, że w środku Europy nie może istnieć kraj, który „ani zdechnąć, ani narodzić się nie potrafi”, postanawiają wraz z Niemcami i Rosją zdecydowanie rozwiązać problem niepokojący nie tylko Europę.

Juliusz Machulski swój utwór napisany na zamówienie dla Teatru TV zaliczył do gatunku „pollitical fiction”, jednak ta fikcja, momentami przywodząca na myśl Witkacego i Gałczyńskiego, nieodparcie kojarzy się z rzeczywistością i pobrzmiewa w niej wcale niefikcyjne ostrzeżenie.

Wartka akcja, budzące grozę, choć zabawne sytuacje, świetna gra aktorów – zwłaszcza Andrzeja Grabowskiego w roli prezydenta Czopa – to niewątpliwe atuty tego zmuszającego do refleksji spektaklu, po którego obejrzeniu można by zapytać: z czego się śmiejecie?

Autor: Juliusz Machulski
Reżyseria: Juliusz Machulski
Muzyka: Maciej Staniecki
Zdjęcia: Edward Kłosiński
Muzyka: Maciej Staniecki

Obsada: Andrzej Grabowski (Bartosz Czop), Jan Frycz (Franciszek Ciumak), Sławomir Orzechowski (Błażej Pajda), Cezary Kosiński (Szymon Napierzak), Jan Machulski (Kazimierz Czechmeszyński), Halina Łabonarska (Maria), Rafał Królikowski (Patryk), Adam Ferency (Bogdan Dziadul, Stefan Dziadul), Joanna Brodzik (Karolina), Jan Englert (Ambasador Niemiec), Jerzy Stuhr (Ambasador Rosji), Małgorzata Zajączkowska (Ambasador USA), Rafał Więckiewicz (Marinus).

Czas: 74 min
Premiera: 2003 r.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące