Już jest! Październikowe wydanie „Ram Kultury”

Październik w tym roku niewątpliwie wygrywa plebiscyt w kategorii najbardziej muzycznego miesiąca. Przed nami Śląska Jesień Gitarowa, Auksodrone i wiele koncertów w Underground Pubie i Art Music Clubie! Sprwdźcie co jeszcze czeka na Tyszan jesienią.

Śląska Jesień Gitarowa to zawsze duże wydarzenie artystyczne i jednocześnie ogromne przedsięwzięcie organizacyjne – tu ukłony dla obecnych i byłych pracowników Miejskiego Centrum Kultury, którzy od lat tworzą ten festiwal. Tym razem Jesień wykracza poza granice Tychów i staje się prawdziwie śląskim festiwalem. Szerzej pisze o nim Wojciech Wieczorek na stronie 3. Ja chcę zwrócić uwagę na wydarzenia towarzyszące ŚJG i na utrwalający się status Gemini Park Tychy jako przestrzeni, w której tyska kultura jest stale obecna. We wrześniu galeria handlowa gościła wydarzenia związane z Andromedonem, w październiku w jej progi zawita Śląska Jesień Gitarowa. Po pierwsze za sprawą wystawy fotografii Ireneusza Kaźmierczaka, który dokumentował kolejne edycje festiwalu przez ponad trzydzieści lat. Po drugie, koncertu jednego z najbardziej znanych tyskich gitarzystów, znakomitego muzyka flamenco Michała Czachowskiego. Recital połączony z pokazem tańca Anny Mendak wprowadzi publiczność w atmosferę gitarowej jesieni już 1 października. Inną propozycją, jakiej w historii festiwalu chyba jeszcze nie było, będzie wspólny występ Ireneusza Krosnego i grupy Gitarrissimo – trojga muzyków z Oberhausen, niemieckiego miasta partnerskiego Tychów. W ciągu ostatniego roku współpraca artystycznych środowisk obydwu miast bardzo się rozwinęła. W Oberhausen prezentowali swoją twórczość m.in. Wojciech Łuka, Beata Wąsowska czy Teatr HoM. Teraz po raz pierwszy Tychy ugoszczą artystów z miasta partnerskiego, a towarzyszyć będzie im na scenie mistrz niemego humoru. W październikowym kalendarzu mamy też kolejną edycję festiwalu Auksodrone (więcej na stronie 4.). Ale nie samą muzyką miasto żyje. Na Scenie Konesera Teatru Małego zobaczymy spektakl „5:00. UA”, który opiera się na osobistych przeżyciach twórczyń pochodzących z Ukrainy. Bolesne i bardzo aktualne historie kobiet – uchodźczyń, żołnierek, ochotniczek czy ofiar przemocy seksualnej – z pewnością poruszą publiczność. Myślę, że mamy obowiązek wysłuchać tych opowieści.

Sylwia Witman

W najnowszym numerze:
– zwiastun sezonu koncertowego w Underground Pubie, który zapowiada się imponująco,
– recenzja wystawy malarstwa Beaty Wąsowskiej, która swoje prace prezentuje obecnie w Miejskiej Galerii Sztuki OBOK,
– zapowiedz Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa, który po czterech latach powraca ze zdwojoną siłą,
– wywiad z Markiem Mosiem – dyrektorem artystycznym festiwalu Auksodrone 2022, którym przywitamy październik,
– konkursy, w których do wygrania miedzy innymi bilety na koncerty Śląskiej Jesieni Gitarowej,
– w ramach rubryki Trzecim Okiem ankieta na temat Ram Kultury, którą warto wypełnić i przynieść do Muzeum lub MCKu, ponieważ interesuje nas Wasze zdanie na temat miesięcznika i chcemy dostosować go do Waszych potrzeb!

Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61,
e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Redaktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół: Daria Gawrońska, Małgorzata Król, Agnieszka Woszczyńska
Korekta: Agnieszka Tabor
Layout: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie: Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk: Drukarnia AA Print, Mikołów
Nakład: 3.000 egz.
Fotografia okładkowa: Thibault de Puyfontaine

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:

Ramy Kultury nr 14
Ramy Kultury nr 13
Ramy Kultury nr 12
Ramy Kultury nr 11
Ramy Kultury nr 10
Ramy Kultury nr 9
Ramy Kultury nr 8
Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

GALERIA


Share