Już jest! Wrześniowe wydanie „Ram Kultury”

Wrzesień, to nie tylko czas powrotu do szkoły, ale także powrotu sezonu artystycznego m.in. w Teatrze Małym, Aukso – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy i Galerii Obok, jest więc na co czekać!

Wrzesień, miesiąc uniesień – śpiewa Mary Spolsky, która trzy lata temu (właśnie we wrześniu) wystąpiła w Browarze Obywatelskim. I chociaż artystka opiewa uniesienia nieco innego rodzaju, to wspomniana piosenka zaczęła mi chodzić po głowie podczas studiowania wrześniowego kalendarium kulturalnego. Na sąsiednich stronach opisujemy szerzej trzy wrześniowe „petardy”: Rock na Plaży, festiwal Andromedon i spektakl Kobieta i życie, który zainauguruje w Tychach sezon teatralny. Ale żeby nie było Wam, droga publiczności, zbyt łatwo, to 3 września – wtedy, gdy na plaży w Paprocanach zagrają legendy polskiego rocka – będziecie mieli do wyboru także Industriadę w Browarze Obywatelskim. Tam do 25 września trwa festiwal Beksiński na Śląsku, podczas Industriady można liczyć na wiele innych atrakcji: warsztaty artystyczne, animacje, zwiedzanie browaru, widowiska plenerowe i koncert zespołu Feel. I co tu wybrać? Powiecie, że Feel kieruje swoją twórczość do innej publiczności niż weterani rocka, którzy będą grać na Dzikiej Plaży? Cóż, warto pamiętać, że Sebastian Riedel i Piotr Kupicha mają na koncie wspólnie nagrany utwór. Nowy sezon artystyczny rozpoczyna też AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. We wrześniu w Mediatece ruszają cykle: Next Wave, Aukso Modern, Aukso On/Side i Aukso4Kids. Koncert otwierający nowy sezon artystyczny z udziałem Motion Trio już 9 września. Motion Trio to zespół akordeonistów, który współpracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Wojciechem Kilarem, Bobbym McFerrinem czy Tomaszem Stańką. W Tychach usłyszymy m.in. premierowe wykonanie Koncertu Jankiela Jana A.P. Kaczmarka w wersji na trio akordeonowe i orkiestrę smyczkową – wszak rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z muzyką będzie można spotkać się też na placu Baczyńskiego, gdzie we wrześniowe weekendy rozbrzmiewać będą dźwięki fortepianu plenerowego. Chorwacka pianistka Dora Petković zagra m.in. utwory Fryderyka Chopina, Katarzyna Rzeszutek zaprezentuje program Letnie impresje (z towarzyszeniem fletu), a Klaudiusz Jania sięgnie do repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Życzę wspaniałych wrześniowych uniesień.

Sylwia Witman
redaktor naczelna

W najnowszym numerze:
– program Teatru Małego w Tychach z okazji Nocy Teatrów GZM,
– zapowiedź wyczekiwanego przez wszystkich mieszkańców Rocka na Plaży, który szczęśliwie powrócił na Paprocany,
– artykuł o VIII edycji Tyskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon, który w tym roku potrwa od 8 do 11 września,
– a także bogate kalendarium i konkursy, w których do wygrania atrakcyjne nagrody.

Wydawca: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26, 43-100 Tychy, tel. 32 438 20 61,
e-mail: redakcja@mck.tychy.pl
Redaktor naczelna: Sylwia Witman, e-mail: ramykultury@kultura.tychy.pl
Zespół: Daria Gawrońska, Małgorzata Król, Agnieszka Woszczyńska
Korekta: Agnieszka Tabor
Layout: Aleksandra Krupa i Bartek Witański Blank Studio, Marcin Kasperek KlarStudio
Skład i łamanie: Magdalena Dziedzic KlarStudio
Druk: Drukarnia AA Print, Mikołów
Nakład: 3.000 egz.
Fotografia okładkowa: Ernst Luk

Miesięcznik znaleźć można we wszystkich instytucjach kultury, młodzieżowych domach kultury, klubach osiedlowych, urzędach, Gemini Park Tychy oraz wybranych restauracjach. Szczegółowa lista punktów dystrybucji znajduje się TUTAJ.
Poniżej prezentujemy również dotychczasowe wydania „Ram Kultury” w wersji online:

Ramy Kultury nr 13
Ramy Kultury nr 12
Ramy Kultury nr 11
Ramy Kultury nr 10
Ramy Kultury nr 9
Ramy Kultury nr 8
Ramy Kultury nr 7
Ramy Kultury nr 6
Ramy Kultury nr 5
Ramy Kultury nr 4
Ramy Kultury nr 3
Ramy Kultury nr 2
Ramy Kultury nr 1

GALERIA


Share