wystawa

XVIII Śląska Jesień Gitarowa
Ireneusz Kaźmierczak
„Śląska Jesień Gitarowa w obiektywie I. Kaźmierczaka – retrospektywa”
fotografia
Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego „Śląska Jesień Gitarowa” 2022 organizowany jest w tym roku w Tychach po raz osiemnasty. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wystawy zdjęć tyskiego fotografa Ireneusza Kaźmierczaka.

XVIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego „Śląska Jesień Gitarowa” 2022 odbywa się w Tychach i Katowicach w dniach 23-30 października 2022.

Pierwsza edycja odbyła się w 1986 r. Pomysłodawcą Festiwalu był Józef Powroźniak, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach. W programie Festiwalu znajdują się recitale światowej klasy gitarzystów, koncerty gitarowe z towarzyszeniem orkiestr, konkurs gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego oraz towarzyszące wydarzeniu wystawy, wykłady, lekcje mistrzowskie, prezentacje wydawnictw. Imprezy festiwalowe odbywają się m.in. w Mediatece, Teatrze Małym w Tychach, Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Radiu Katowice oraz Gemini Park Tychy.

Pełny program tegorocznej edycji Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa.

Współpracował z Gazetą Wyborczą w oddziale w Katowicach. Pracował w firmie FSM, FAP i FCA Poland Tychy jako fotograf. Był także dokumentalistą Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa (1986-2018), Festiwalu Muzycznego im. Ryśka Riedla „Ku Przestrodze” 1999-2014, Teatru BELFEgoR (1986-2016). Był również członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Był laureatem nagród m.in. Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej w 1993 r., IV Przeglądu Fotografii Polskiej „Złota Muszla” w Koszalinie (otrzymał Medal Honorowy w 1999 r.). Zajął I miejsce w kategorii najlepszy fotoreportaż za serię zdjęć pt. „Bieganie w Tychach” oraz w kategorii najlepsza fotografia za zdjęcie pt. „Tyski półmaraton”. Był również laureatem Konkursu „Tychy Press Photo” w 2013 r. Otrzymał Grand Prix w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej w kategorii fotograf zawodowy oraz II miejsce za fotoreportaż „Życiówka” w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej w 2018 r.

Zdjęcia Ireneusza Kaźmierczaka znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach w związku z realizacją projektu „A,B,C – Architektura Bliżej Ciebie”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”.

Fotografia: III edycja „Śląskiej Jesieni Gitarowej”, 1990 r., fot. Ireneusz Kaźmierczak
Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Współorganizator: Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego w Katowicach
XVIII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego „Śląska Jesień Gitarowa” 2022 został zorganizowany ze środków miasta Tychy oraz dofinansowany ze środków Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.
Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby.

Mecenasem wydarzenia jest FCA Poland.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące