koncert

Koncerty Magdaleńskie
„Barwy organowego brzmienia”
Władysław Szymański – organy
Zapraszamy na koncert pt. „Barwy organowego brzmienia”, który odbędzie się w ramach Koncertów Magdaleńskich. Przy organach zasiądzie Władysław Szymański, który zaprezentuje utwory Bacha, Hessa, Nowowiejskiego i innych wybitnych kompozytorów.

Władysław Szymański w latach 1975-78 studiował muzykologię w Instytucie Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów oraz na Wydziale Teorii i Kompozycji Muzyki. Od 1979 roku jest organistą bazyliki sw. Wojciecha w Mikołowie. Od 1985 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego, w roku 2015 tytuł profesora. W latach 2008 do 2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Portugalii, Ukranie, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrał pięć albumów muzycznych w tym trzy na zabytkowych XIX wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie.

Władysław Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Amstredamie, Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Tokio, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.
Od 2016 roku Władysław Szymański jest rektorem Akademii Muzycznej
w Katowicach.

Program:
Johann S. Bach – Fantazja i Fuga a-moll BWV 561
Adolf Hesse – Variationen über ein original Thema op. 47
Felix Mendelssohn Bartholdy  – VI Sonata d-moll op. 65 nr 6 cz. I
Władysław Szymański – Preludium pasyjne
Feliks Nowowiejski – Trzy fragmenty z poematu „In Paradisum”:
Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią
Niewiasto, oto syn Twój
Zaprawdę powiadam ci: dziś będziesz ze mną w raju
Fernand de la Tombelle – Toccata e-moll op. 23

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące