Muzeum Miejskie w Tychach
Muzeum Miejskie realizuje wystawy czasowe w siedzibach muzeum oraz ekspozycje plenerowe w przestrzeni miasta. Poza tym prowadzi działalność edukacyjną, organizując prelekcje, wykłady autorskie, seminaria, spotkania, a także spacery zapoznające tyszan z historią miasta i ważnymi dla miasta obiektami. Na bieżąco przygotowuje i realizuje lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, wycieczki edukacyjne, gry terenowe, warsztaty plastyczne i konkursy. Ponadto muzeum prowadzi działalność wydawniczą.
Początki idei stworzenia w Tychach muzeum sięgają lat osiemdziesiątych. Wówczas Towarzystwo Miłośników Ziemi Tyskiej chciało powołać placówkę, która prezentowałaby historię powstawania miasta. Planów nie udało się jednak zrealizować. Inicjatywa stworzenia muzeum kolejny raz pojawiła się w połowie lat dziewięćdziesiątych. W rezultacie starań Marii Lipok-Bierwiaczonek w 1996 roku Rada Miasta Tychy podjęła uchwałę intencyjną w sprawie utworzenia placówki.
Na moment utworzenia instytucji i nadania jej statutu przyszło jednak czekać do 2000 roku, a na znalezienie miejsca na samą siedzibę do roku 2003. Właśnie wtedy, dzięki porozumieniu pomiędzy prezydentem miasta Andrzejem Dziubą a przedstawicielami Kompanii Piwowarskiej, jedno z zabytkowych pomieszczeń browaru zostało użyczone na potrzeby Muzeum Miejskiego. Rok później Muzeum zyskało przestrzeń ekspozycyjną w dawnej suszarni młóta przy ul. Katowickiej 9.
Od tego czasu w Muzeum Miejskim w Tychach odbyło się kilkadziesiąt wystaw – zarówno tych dotyczących historii, tradycji i kultury Tychów i ziemi pszczyńskiej, jak i innych tematów. Od lipca 2012 roku wzbogaciło się o siedzibę w budynku po dawnym magistracie przy placu Wolności 1.
Więcej informacji na stronie: muzeum.tychy.pl
fot. Radosław Kaźmierczak / materiały Muzeum Miejskiego w Tychach