Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach
Jako najstarsza instytucja kultury w mieście, MBP może poszczycić się bogatą historią obfitującą w przemiany, wydarzenia i ludzi, którzy wpłynęli na jej obecny kształt.
Rozpoczęła działalność pod koniec lat 50., by w kolejnych dekadach skupić się na intensywnym rozwoju i stawianiu czoła wyzwaniom – lata 60. to okres gromadzenia właściwego księgozbioru, a na lata 70. przypada znaczący wzrost liczby placówek bibliotecznych.
W kolejnych dekadach przełomowym staje się 1997 r., kiedy rozpoczyna się komputeryzacja procesów bibliotecznych zakończona w 2019 r., niosąca czytelnikom liczne udogodnienia: możliwość zdalnego zamawiania, wypożyczania czy prolongowania zbiorów oraz dostęp do katalogu zbiorów z każdego miejsca z połączeniem internetowym.
Osiągnięciem inwestycyjnym i powodem do dumy jest wdrożenie w Bibliotece (w 2017 r.) nowoczesnych technologii. Książki i płyty są odtąd chronione radiowym systemem zabezpieczania (RFID), a zainstalowane przy drzwiach bramki razem z bibliotekarzami stoją na straży zasobów bibliotecznych. Z satysfakcją oddaliśmy do użytku czytelników Biblioteki Głównej selfchecki – służące do samodzielnego wypożyczania zbiorów – i wrzutnię, która umożliwia ich zwrot. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy w bibliotece publicznej w Polsce KSIĄŻKOMAT – za jego pomocą można odebrać zamówioną uprzednio książkę bez względu na dzień tygodnia czy porę dnia. Wydarzeniem, które pozwoliło Bibliotece rozwinąć skrzydła jest oddanie nowej siedziby Biblioteki Głównej – w 2016 roku Książnica rozpoczyna działalność w nowoczesnym budynku Mediateki. Odtąd oferta wydarzeń kulturalnych, obok tych już ukonstytuowanych wśród lokalnej społeczności (m. in. Tyskie Dni Literatury, Świat na wyciągnięcie ręki, Klub Motyli Książkowych), zakłada nowe projekty (m. in. Tury Kultury, Biblioteka Młodych, Sztuka X Muzy, Bajkoopowiadacz), które od razu spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników i mieszkańców miasta.
Obecnie Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach – Biblioteka Główna i dwanaście filii bibliotecznych – w swojej działalności łączą tradycję z nowoczesnością. Instytucja, którą zwykło się utożsamiać z ciszą i spokojem, tętni życiem, intryguje, przyciąga, jest miejscem otwartym, zaprasza każdego.
Więcej informacji na stronie: mbp.tychy.pl