Zrealizuj z nami swój pomysł na kulturę

W każdej edycji Tyskiego Banku Kultury mieszkańcy naszego miasta udowadniają, że pomysłów im nie brakuje. Już teraz zastanawiamy się, jakie owoce przyniesie tegoroczna odsłona konkursu. Album fotograficzny, wystawa, teledysk, płyta, spektakl, a może film?

Zanim się tego dowiemy, warto przypomnieć sobie ubiegłorocznych zwycięzców.

W ubiegłym roku do programu zostało zgłoszonych 13 wniosków, spośród których komisja konkursowa wybrała do realizacji 6. W tej szóstce znalazł się projekt dwóch charyzmatycznych braci Pawła i Piotra Steczków. Inspirując się mitologią nordycką, wydali oni dwupłytowy album zatytułowany STECHEK – przedstawiając tym samym bardzo osobistą muzyczną opowieść o uczuciu, pasji i pięknie otaczającego świata. Wyjątkowość tego albumu podkreślają wirtuozeria i bogate instrumentarium. Potwierdzeniem tego jest również Srebrna Płyta – nagroda, którą duet otrzymał podczas gali Silesia Business Award 2022.

Równie wyjątkową artystką, którą tyszanie mieli okazję poznać bliżej dzięki TBK, jest Hanna Derej – młoda kompozytorka, aranżerka, dyrygentka i pianistka. Można było usłyszeć ją m.in. na Jarmarku Bożonarodzeniowym, podczas koncertu promującego wydaną w TBK płytę z autorskimi opracowaniami kolęd w różnym stylu: od muzyki jazz po pop. Moim zamiarem było ukazanie w nich siebie, odwzorowanie i różnorod ności i wszechstronności muzycznej mówi artystka.

„Polskie Żywioły” to z kolei pomysł Marty Huget-Skiby – skrzypaczki związanej z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. W ramach tego projektu zarejestrowany został utwór G dur op.3 autorstwa Franciszka Lessla na kwartet fletowy. Został też skomponowany – przez Piotra Pudełko – unikalny utwór na kwartet instrumentalny Poemat na tematy polskie. Oryginalność polega na zestawieniu w jednym utworze wielu motywów ludowych zaczerpniętych z twórczości znanych kompozytorów polskich. Projekt „Muzyka na wodzie” zgłosiła harfistka młodego pokolenia Anna Scheller. Na tle Jeziora Paprocańskiego powstała miniatura audiowizualna zatytułowana „Strumienie”, z autorską muzyką Piotra Pudełko, wykonana przez Śląskie Trio Harfowe w składzie:
Anna Scheller – harfa, Łukasz
Zimnik – flet oraz Dawid Jadamus – altówka.

Założycielami zespołu Jamajki jest dwoje tyszan: frontman i wokalista Michał „Majki” Knieżyk oraz basista Daniel Pejs. W ramach TBK powstały teledyski do utworów Mam w sobie taką siłę oraz Walcz, promujące debiutancki album grupy zatytułowany Extanded Play, który ukaże się już w marcu. Wszystkie realizacje muzyczne można zobaczyć na playliście Tyskiego Banku Kultury dostępnej na kanale YouTube MCK.

Poprzednia edycja TBK to także fotoalbum zatytułowany Dobre miejsce Artura Pławskiego – fotografa dokumentalisty, który zdecydowanie odbiega od konwencji tradycyjnej książki z miejskimi pocztówkami. Fotograf dzieli się z nami swoim wrażeniem – jak nowe, nietypowe, a przez to zaskakujące i ciekawe może być nasze miasto. Warto zauważyć, że autor za materiał zawarty w albumie został wyróżniony w międzynarodowym konkursie fotograficznym TIFF Open w ramach tegorocznej edycji Biennale Fotografii TIFF 2023. Nie pozostaje nic innego, jak ogłosić, że ruszył nabór wniosków kolejnej edycji Tyskiego Banku Kultury. Na zgłoszenia czekamy do 24 marca. Regulamin oraz szczegółowe informacje znajdują się w aktualnościach na kultura.tychy.pl. Zapraszamy serdecznie!

Małgorzata Król
Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach

Więcej informacji na temat Tyskiego Banku Kultury

W sprawach merytorycznych lub konsultacji prosimy o kontakt z koordynatorem TBK Mateuszem Poszwą: mateusz.poszwa@mck.tychy.pl, 32 438 20 62.

Regulamin TBK IX 2023
Załącznik nr 1 Wniosek na organizację projektu kulturalnego 2023
Załącznik nr 1 Wniosek na organizację projektu kulturalnego 2023 – plik edytowalny
Załącznik nr 2 Zgoda przedstawiciela 2023
Załącznik nr 3 Karta oceny formalnej 2023
Załącznik nr 4 Karta oceny merytorycznej 2023

GALERIA


Share