Noc Teatrów GZM

Po wakacyjnej przerwie nowy sezon teatralny otworzy Noc Teatrów GZM. Teatr Mały w Tychach przygotował na tę okazję godną uwagi propozycję: spektakl „Kobieta i życie” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego z Kamillą Baar w obsadzie.

Będzie to z pewnością mocny akcent na rozpoczęcie sezonu artystycznego. Sztuka Maliny Prześlugi powstała z inspiracji aktualnymi wydarzeniami, komentuje współczesną rzeczywistość i wpisuje się w głos kobiet, bardzo mocno w tej rzeczywistości słyszalny. Jest przeniesionym na scenę wyrazem buntu, niezgody i budzącej się solidarności, ale opowiada także o wiecznie niespełnionym życiu w „kliszach społecznych” i pragnieniu zaspokajania potrzeb innych kosztem własnych.

„Kobietę i życie” będzie można zobaczyć w Teatrze Małym 17 września. Na ten dzień wiele teatrów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotowało dla widzów atrakcje, nie tylko na scenie, ale i za kulisami. Noc Teatrów GZM odbędzie się już po raz 12. W Tychach w programie imprezy są także: przedstawienie dla najmłodszych widzów (dzieci do lat 5), zatytułowane „O!”, spotkanie z twórcami inscenizacji „Kobieta i życie”, projekcja spektaklu muzycznego „Edward Stachura. Między mną a mgłą”, wyprodukowanego na zlecenie Teatru Małego w ramach Festiwalu LOGOS FEST i nocne zwiedzanie teatru. Ciekawą propozycją jest też wystawa fotografii teatralnej ilustrującej realizację projektu artystycznego „Ballady i dźwięki”. To nawiązanie do Roku Polskiego Romantyzmu, jakim ogłoszono rok 2022, aby uczcić dwusetną rocznicę powstania dzieła Adama MickiewiczaBallady i romanse”. Teatr Mały realizuje cykl słuchowisk oparty na tej poezji, a fotografie oraz instalacje multimedialne pokazują kolejne etapy realizacji projektu, za którego kształt artystyczny odpowiada Adam Wojtyszko.

Spotkanie klasycznego romantyzmu z kobiecym buntem spod znaku czarnych parasolek zwiastuje niezwykle interesujący sezon teatralny.

Sylwia Witman

GALERIA


Share