oprowadzanie

Noc Muzeów 2024
Stadion Zimowy, jakiego nie znacie
Prowadzenie: Piotr Zawadzki
Jako sportową rozgrzewkę przed tegoroczną tyską odsłoną Nocy Muzeów proponujemy zwiedzanie najciekawszych miejsc na Stadionie Zimowym, w towarzystwie gościa specjalnego – Adriana Parzyszka, wybitnego hokeisty GKS–u Tychy i reprezentacji Polski.

uwaga! limit miejsc został wyczerpany – zapisy tylko na listę rezerwową

W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia tyskie lodowisko przeszło wiele modernizacji, stając się w efekcie jednym z najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów w kraju. W trakcie spaceru z przewodnikiem po Stadionie Zimowym będzie można m.in. zwiedzić zaplecze hali, obejrzeć z bliska trofea zdobyte przez GKS Tychy, dowiedzieć się, jak działa rolba i system mrożenia lodu, a także poznać ciekawostki, związane z budową hali, przepisami gry, organizacją meczów i historią hokeja w mieście.

w Ostrawie rozgrywane są hokejowe mistrzostwa świata Elity, w których po 22-letniej przerwie bierze udział reprezentacja Polski. Będzie więc również okazja, aby przybliżyć tematy, związane z hokejem na światowym poziomie. Tym bardziej, że gościem specjalnym spaceru po Stadionie Zimowym będzie Adrian Parzyszek – jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiego hokeja, wielokrotny reprezentant kraju, uczestnik MŚ Elity, 9-krotny mistrz Polski w barwach GKS–u Tychy i Unii Oświęcim.

Stadion Zimowy mieści się przy ul. gen. Charlesa de Gaulle’a 2 w Tychach. Początkowo był to obiekt odkryty, pierwsze mecze hokejowe rozegrano na nim w 1969 roku. W 1978 roku w miejscu dawnego lodowiska oddany został do użytku nowoczesny Stadion Zimowy wg projektu architekta Marka Dziekońskiego z Miastoprojektu Nowe Tychy. Hala lodowiska została zaprojektowana „w duchu architektury brutalistycznej, eksponującej surową urodę betonu i kontrastującej go z wielkimi przeszklonymi powierzchniami”. Stadion Zimowy otrzymał nagrodę II stopnia ministra budownictwa. W 2009 roku obiekt został gruntownie zmodernizowany. Swoje mecze domowe rozgrywa na nim pięciokrotny mistrz Polski GKS Tychy, a także kobieca drużyna Atomówki Tychy oraz amatorskie zespoły hokejowe.

Po zwiedzaniu będzie można kupić książkę Piotra Zawadzkiego „Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe“ (płatność tylko gotówką).

miejsce: Stadion Zimowy, ul. gen. Ch. de Gaulle’a 2, Tychy (zbiórka przed pubem sportowym Iglo, od ul. gen. Ch. de Gaulle’a)
gość specjalny: Adrian Parzyszek
prowadzi: Piotr Zawadzki

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach