oprowadzanie

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Zostań herosem lekkiej atletyki
zwiedzanie Stadionu Miejskiego, Tyskiej Galerii Sportu i Areny Lakkoatletycznej
Kierunek GZM, czyli drugie święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji zachęcamy do wybrania się w cztery tyskie mikrowyprawy.

Wspólnie podążymy śladami tyskich herosów lekkiej atletyki, natomiast zwiedzając kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, poznamy wątki ekumeniczne w jego wystroju architektonicznym i polichromii.
Spotkanie będzie się składać z dwóch części. Uczestniczki i uczestnicy najpierw odwiedzą jedną z najnowocześniejszych aren lekkoatletycznych w Polsce, gdzie czeka ich możliwość treningu. Kolejnym punktem będzie zwiedzanie wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu i wybranych miejsc na Stadionie Miejskim Tychy. Motywem przewodnim zwiedzania będzie historia i sukcesy tyskich sportowców, wśród których nie brakuje osób z międzynarodowymi sukcesami.

Trening z licencjonowanymi trenerami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obejmie cztery konkurencje: trójskok, skok w dal, bieg przez płotki i pchnięcie kulą. Każda uczestnicząca osoba będzie mogła sprawdzić się jako heros sportu, wybrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę i wziąć udział w rywalizacji.

Tyska Galeria Sportu jest jedynym oddziałem muzealnym ulokowanym na terenie stadionu miejskiego. Czeka tam jedyna taka w kraju multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” – bogata w treści i atrakcyjna w formie prezentacja związków rozwoju miasta Tychy i sportu oraz ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, obejmująca wszystkie dziedziny sportu obecne w Tychach zarówno przed, jak i po II wojnie światowej.

Ekspozycja to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców z międzynarodowymi sukcesami: medalistek olimpijskich Lucyny Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci-Jarosz, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych…

Natomiast w trakcie spaceru z przewodnikiem po jednym z najładniejszych piłkarskich obiektów w kraju będzie można obejrzeć wybrane miejsca Stadionu Miejskiego Tychy, m.in.: strefę VIP, szatnię, lożę prezydencką.

Stadion Miejski Tychy w obecnej formie został oficjalnie otwarty 18 lipca 2015 roku. Na jego trybunach znajduje się 15 150 miejsc. Obiekt spełnia wymogi UEFA i FIFA, co pozwala na organizację piłkarskich wydarzeń na najwyższym światowym poziomie. Od 2016 roku na stadionie działa Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyna w Polsce i najmłodsza w Europie metropolia. GZM została powołana na mocy rządowego rozporządzenia 1 lipca 2017 roku. To 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 miliona osób, to także warte poznania setki fantastycznych miejsc. Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to ponad 100 lokalnych wydarzeń i mikrowypraw na szóste urodziny Metropolii GZM. Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

fot. Piotr Podsiadły

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach