wykład

XIII Tyski Festiwal Performance / Reprodukcje Rekonstrukcje
Znaczenie „Zamku Wyobraźni” dla współczesnej sztuki polskiej
Poprowadzą: Władysław Kaźmierczak i Ewa Rybska
Drugi z panelu wykładowego tegoroczej edycji Festiwalu. Wzbogaci uczestników i widzów o wiedzę akademicką i jej prspektywę badawczą zagadnienia performansu.

Władysław Kaźmierczak  (Gorzów Wielkopolski, 1951)
Polski artysta współczesny, performer, kurator festiwali performance, autor tekstów o tej sztuce. Ukończył Wydział Malarstwa na Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni profesora Jonasza Sterna, 1971–1976. Wraz z Arturem Tajberem zorganizował w 1981 w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Krakowie pierwszy polski przegląd sztuki performance Manifestacje/Performance. W latach 1991–2006 Dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Wieloletni kurator Międzynarodowego Festiwalu Performance Zamek Wyobraźni. Od roku 1974 zrealizował ponad 240 performance. W swoich performance posługuje się ironią i groteską wobec sztuki, religii, polityki i globalnych zmian w świecie. Nie angażuje się w wypowiedzi poprzez inne media. Performance jest dla niego jedyną formą wypowiedzi artystycznej.

Rybska Ewa (Gorzów Wielkopolski, 1958)
Ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Mińsku Mazowiecki. W latach 1994–2006 kuratorka w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance Zamek Wyobraźni w latach 1993–2005.

Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.
Wydarzenie organizowane jest ze środków miasta Tychy

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach