koncert

XIV Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy
Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk
koncert kolędowy
Od niemalże 50 lat „Mały Śląsk” koncertuje w kraju i za granicą, tworząc niesamowitą atmosferę nie tylko na scenie, ale także wśród samej publiczności, która tym razem będzie miała okazję wysłuchać kolęd na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Tychach.

Zespół założony w 1973 roku z inicjatywy miejscowego działacza i folklorysty Ewalda Sosny pod nazwą Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Radzionkowianie”. W 1978 roku Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Radzionkowianie” przekształcono w Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej. Funkcję choreografa i kierownika artystycznego zespołu przejęła Regina Furmańska. Istotnym w historii okazał się rok 1991 i objęcie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej patronatem artystycznym przez Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. profesora Stanisława Hadyny. Od tej chwili „Ziemia Bytomska” uzyskała nową nazwę „Mały Śląsk”. Kierownikiem artystycznym Zespołu został były tancerz, choreograf i pedagog Grzegorz Kłaczek. Soliści zespołu „Śląsk” Barbara Stanisz, Beata Gluzicka i Kazimierz Ratajczak przyjęli stanowiska konsultantów artystycznych i pedagogów, a w roku 1995 Kazimierz Ratajczak został kierownikiem artystycznym Zespołu.

Obecnie Zespołem kieruje Daniel Dziurka – pedagog i instruktor tańca, choreograf, muzyk i dyrygent. „Mały Śląsk” liczy 250 członków tańczących w 8 grupach wiekowych. Członkowie odbyli tournée po całej Europie, a także koncertowali w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Chinach, Meksyku i Panamie.

Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Do najważniejszych należą: Złota Odznaka „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, Nagroda im. Wojciecha Korfantego za zasługi w dziedzinie krzewienia śląskiej kultury oraz ogólne uznanie w kraju i za granicą, nagroda „Marka Śląskie” w dziedzinie kultury, Nagroda „Orła i Róży” dla Zasłużonego dla Powiatu Tarnogórskiego, Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Radzionków, a także Nagroda Honorowa Crux Adalberti. W 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał „Małemu Śląskowi” odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

„Mały Śląsk” jest także pomysłodawcą, organizatorem i gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „FYRTEK”, który od roku 1999 odbywa się naprzemiennie co 2-3 lata w Radzionkowie i na terenie miast ościennych.

Organizator:
Miejskie Centrum Kultury w Tychach
Partner:
Fiat Chrysler Automobiles, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Master sp. z o.o.
Sponsor:
Invenio Polska
Patroni medialni:
TVP3 Katowice, Radio eM, Radio Express, Twoje Tychy i tychy.pl

 

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach