Zawód «wyuczone zajęcie wykonywane w celach zarobkowych».
Zawód «przykre uczucie, doznawane gdy nie spełniają się czyjeś oczekiwania, plany, np. zawód miłosny».
Młode kobiety – dlaczego chcą być aktorkami? Odpowiadają, że od najmłodszych lat czuły, że są do tego stworzone… Mając pięć lat, przebierają się w sukienki mamy, zakładają za duże szpilki i biorąc do ręki dezodorant jak mikrofon, odgrywają przeróżne postaci – głównie telewizyjne. Kilka lat później trafiają do kółka teatralnego prowadzonego przez Panią od polskiego. Grają w Kopciuszku, Złotowłosej, Śnieżce… oczywiście zawsze główną rolę. W liceum zaczyna się poważniej – dostają się do Teatru Amatorskiego. Są konkursy, przeglądy, oklaski i ten jeden Członek Jury (oczywiście Aktor), który mówi im, że powinny zdawać do szkoły aktorskiej, bo mają warunki…, to znaczy chyba użył słowa „potencjał”. Tak rozpoczyna się wielka życiowa przygoda zwana zawodem aktorki. A co potem…?
Celem autorki koncepcji spektaklu jest pobudzenie refleksji i dyskusji nad współczesnymi wyzwaniami i kondycją zawodu aktora w kontekście obecnych realiów społecznych i dynamiki zarządzania polskimi teatrami. „Zawód aktorki” stanowi bardzo osobistą opowieść na temat coraz częściej podnoszonych kwestii realiów i kultury pracy artystycznej.
Koncepcja monodramu i wykonanie: Krzysztofa Gomółka-Pawlicka
Scenariusz i konsultacje reżyserskie: Marek Brand
Czas trwania: 75 min.
*** Spektakl zaprezentujemy w Miejskiej Galerii Sztuki „OBOK”. Wstęp wolny – wejściówki do odbioru w kasie Teatru. Przedstawienie bierze udział w konkursie XVI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF.
Festiwal „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.
Link do wydarzenia: