spektakl

Produkcja własna
Justyna Lipko-Konieczna
„Wyspa mojej siostry”
reż. Joanna Piwowar-Antosiewicz
W Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami zapraszamy na PREMIERĘ rodzinnego, integracyjnego projektu artystycznego pt.: „Wyspa mojej siostry”.

Zapraszamy na opowieść pełną przygód, dla każdego kto boi się niekiedy przybijać do brzegów nowych, nieznanych wysp na wielkim oceanie życia… uwierzcie, nie ma nich ludożerców, dzikusów ani potworów – tylko ludzie.  Tacy sami jak Ty i Ja… Bo każdy z nas ma swoją wyspę. Na niektóre jest łatwiej dopłynąć, na inne trudno trafić bez mapy, ale warto spróbować je odnaleźć, bo każda kryje w sobie zaskakujące skarby…

„Wyspa mojej siostry” to książka Katarzyny Ryrych opisująca przygody dwóch sióstr, z których jedna jest trochę „inna”. Starsza, Pippi, która jakby żyje na samotnej wyspie, w innym świecie… Na tę wyspę wprowadza nas jej młodsza siostra Myśka. Dzięki niej będziemy mogli poznać piesokota, pobiec na biegun północny i zostać wieszczem, czy nauczyć się jak zrobić ciasto górnik… na poprawę humoru.

W oparciu o książkę i cykl rodzinnych warsztatów, które odbyły się w okresie wakacyjnym w Teatrze Małym, dramaturżka Justyna Lipko-Konieczna, związana z Teatrem 21, stworzyła scenariusz spektaklu, w którym udział biorą różnorodni twórcy i realizatorzy. Powstała twórcza kooperatywa artystów i artystek skupionych, na co dzień, wokół ŚDS św. Faustyny w Tychach oraz zespołu Teatru Małego, która podjęła się próby stworzenia inicjatywy artystycznej ponad sprawnościami.

„Nasz spektakl ukazuje, że inny nie jest ani lepszy, ani gorszy, jest po prostu inny… Pracując twórczo z grupą chcieliśmy nie tylko rozbroić kategorię „inności”, ale przede wszystkim, przyjrzeć się temu, czym są relacje, jak i co je tworzy. Taka perspektywa koresponduje z koncepcją programową zaproponowaną przez Dyrektora Teatru Pawła Drzewieckiego… Siłą książki i mam nadzieję naszego spektaklu jest to, że oswajamy się z odmiennością, ale jednocześnie dobrze się bawimy podążając za tym co spotyka Pippi i Myśkę” – mówi pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu Joanna Piwowar-Antosiewicz, na co dzień pedagożka teatru i edukatorka Teatru Małego w Tychach.

Spektakl rodzinny (dla dzieci od 8 lat).
Premierowy pokaz spektaklu odbędzie się 3 grudnia 2022 roku w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Autor: Katarzyna Ryrych
Scenariusz i dramaturgia : Justyna Lipko-Konieczna
Reżyseria: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Choreografia: Katarzyna Helena Żeglicka, grupa CHOREON
Scenografia:
Marika Wojciechowska
Muzyka: Joanna Piwowar-Antosiewicz, Michał Sosna
Występują:
Alina Bachara
Anna Białoń
Mateusz Błoński
Halina Czypionka
Paweł Drzewiecki
Maciej Kostuś
Dorota Kusz
Sławomir Kwiotek
Mariusz Malisak
Andrzej Michalak
Arkadiusz Michalak
Patrycja Paluch
Agata Sujka
Rafał Szebesta
Aleksandra Szpura

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Teatr Mały w Tychach