spotkanie

Wychowawca kilku pokoleń tyskich lekkoatletów
uhonorowanie Jana Dery w Alei Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu
Aleja Gwiazd Tyskiej Galerii Sportu to miejsce, w którym prezentowane są wybitne postaci, związane ze sportem w naszym mieście.

Do tej pory zostało w ten sposób wyróżnionych 30 osób – to zwycięzcy prestiżowych rozgrywek sportowych, medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, reprezentanci kraju…

Kolejną postacią, zasłużoną dla sportu w Tychach, która zostanie uhonorowana miejscem w Alei, będzie Jan Dera – trener lekkoatletyki. Najwybitniejszy szkoleniowiec w historii tyskiej lekkoatletyki urodził się w 1935 roku, a zmarł w 2008 roku. Szkoleniem zajmował się przez 45 lat swojego życia, wychowując plejadę znakomitych zawodników. Jan Dera od 1967 roku pracował w sekcji lekkoatletycznej Polonii Tychy, a od 1971 roku w założonym właśnie GKS–ie Tychy. Jego najbardziej znaną wychowanką była Lucyna Langer-Kałek, brązowa medalistka olimpijska z Moskwy (1980) i mistrzyni Europy z 1982 roku. Inni znani podopieczni trenera Dery to: Witold Bańka (brązowy medalista Mistrzostw Świata w sztafecie 4 x 400 m, a później Minister Sportu i Turystyki oraz przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej), Leszek Dyja, Piotr Cudek, Wojciech Szwed, Piotr Sawicki, Krystyna Domagała, Arkadiusz Gruchlik i Marta Kałek.

Trener Jan Dera był również związany z innymi śląskimi klubami, m.in. Baildonem Katowice i MOSiR–em Budomarkiem Mysłowice. W sumie wprowadził do reprezentacji Polski 17 lekkoatletów w różnych kategoriach wiekowych.

Zawodnicy i zawodniczki wspominają Jana Derę jako człowieka wymagającego pełnego zaangażowania od swoich podopiecznych, dającego w zamian wiedzę, pracowitość i intuicję trenerską.

Uhonorowanie szkoleniowca w Alei Gwiazd będzie towarzyszyć I Memoriałowi im. Jana Dery, który odbędzie się tego samego dnia na stadionie lekkoatletycznym w Tychach.

fot. Leszek Sobieraj

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące