konkurs

Noc Muzeów 2024
Wielki test wiedzy o igrzyskach olimpijskich
Prowadzenie: Kamil Hajduk
Już w lipcu i sierpniu odbędą się w Paryżu Letnie Igrzyska Olimpijskie. To najważniejsze sportowe wydarzenie tego roku, koncentrujące na sobie uwagę całego świata. Podejmij wyjątkowe wyzwanie i sprawdź się z szeroko pojętej wiedzy olimpijskiej!

W teście pisemnym, złożonym z 25 pytań, znajdą się tematy związane z historią igrzysk i sukcesami reprezentantek i reprezentantów Polski. Przepytamy z ciekawostek, rekordów, przepisów oraz największych sensacji, skandali i wzruszających momentów olimpijskich. Liczymy, że jak zawsze, to nie tylko atrakcyjny egzamin z wiedzy, ale też okazja do dobrej zabawy.

W jury zasiądzie m.in. Lucyna Kałek – medalistka olimpijska w lekkoatletyce. Na najlepszych, którzy popiszą się największą sportową wiedzą, czekają atrakcyjne nagrody!

Lucyna Kałek to lekkoatletka, specjalizująca się w biegach płotkarskich. Zdobyła brązowy medal olimpijski (1980) oraz tytuł mistrzyni Europy (1982). W kolekcji ma jeszcze złoto z halowych mistrzostw kontynentu (1984) oraz Uniwersjady (1979). W 1984 roku Lucyna Kałek biegała przez płotki najszybciej na świecie (czas 12,43 sek. to jej rekord życiowy), jednak na skutek bojkotu krajów komunistycznych nie mogła wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles, gdzie byłaby główną kandydatką do złotego medalu. W 2021 roku, w plebiscycie na najlepszego sportowca 50-lecia GKS-u Tychy, Lucyna Kałek zajęła 3. miejsce.

fot. Włodzimierz Chrzanowski

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach