koncert

XXXVIII Festiwal Szantowy Port Pieśni Pracy
Węże z Poligonu
Cała historia zespołu opiera się na działalności w harcerstwie. Prawie wszyscy jej obecni i dawni członkowie działali prężnie w pilskim ZHP. Teraz wspólnie muzykują i koncertują.

Pierwsze próby działalności muzycznej pojawiły się w 1996 r. W tym czasie wśród braci harcerskiej rozwinęła się tradycja organizowania tzw. „Szantowisk”, czyli spotkań z piosenką żeglarską, turystyczną i poezją śpiewaną. Spotkania te przybierały postać biesiady, gdzie wszyscy grali i śpiewali ulubione kawałki. W 2011 roku w pubie „Stawisko” w Pile odbył się pierwszy mini-koncert zespołu pod hasłem „Dzień Św. Patryka”. Rozpoczęło to cykl koncertów w pilskich pubach oraz marcowych spotkań z tradycyjną muzyką irlandzką, które trwają do dziś.

Nazwa Węże z Poligonu zaczęła się kojarzyć w Pile z piosenką żeglarską. W 2012 r. z pierwotnego składu zespołu pozostali tylko Leszek Ćwikła i Sławek Banaszkiewicz (który odszedł z zespołu w 2013 r.). Pod koniec roku dołączył do nich Bartek Kula (odszedł z zespołu w 2017 r.). W 2013 r. skład zespołu zasilili Maciej Nowak i Andrzej Rawicki. W 2014 r. dołączyła do nich Krysia Tyczkowska (odeszła z zespołu w 2020 r.). 2016 r. to spore zmiany w zespole – dołączyła Karolina Furmańczyk i Karol Szonowski. W 2018 r. dołączył do zespołu Stanisław Tyrka (odszedł z zespołu w 2021).

Skład zespołu:
Leszek Ćwikła – wokal, gitara akustyczna, teksty, muzyka
Maciej Nowak – wokal, gitara akustyczna
Andrzej Rawicki – mandolina, teksty, wokal
Karolina Furmańczyk – skrzypce, wokal
Karol Szonowski – gitara basowa, wokal, flażolety, kazoo

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach