oprowadzanie

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Wątki ekumeniczne w wystroju architektonicznym oraz polichromii
oprowadzanie po kościele pw. Ducha Świętego z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego
Kierunek GZM, czyli drugie święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji zachęcamy do wybrania się w cztery tyskie mikrowyprawy.

Wspólnie podążymy śladami tyskich herosów lekkiej atletyki, natomiast zwiedzając kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, poznamy wątki ekumeniczne w jego wystroju architektonicznym i polichromii.
Kościół rzymskokatolicki pw. Ducha Świętego w Tychach to jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisany w 2019 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Podczas zwiedzania zaprezentowany zostanie wystrój architektoniczny jednego z najwybitniejszych w regionie przykładów budownictwa sakralnego ostatniej ćwierci XX wieku, a także polichromie Jerzego Nowosielskiego, odwołujące się do tradycji malarstwa wschodniego chrześcijaństwa.

Zarówno architektura kościoła, jak i jego malarski wystrój, stanowią unikatowy w skali ogólnopolskiej przykład sztuki sakralnej. W żadnej innej świątyni na terenie kraju i województwa nie udała się taka współpraca pomiędzy architektem (Stanisławem Niemczykiem) a malarzem (Jerzym Nowosielskim) – jak w Tychach, o czym pisze Krystyna Czerni w albumie „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyna w Polsce i najmłodsza w Europie metropolia. GZM została powołana na mocy rządowego rozporządzenia 1 lipca 2017 roku. To 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 miliona osób, to także warte poznania setki fantastycznych miejsc. Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to ponad 100 lokalnych wydarzeń i mikrowypraw na szóste urodziny Metropolii GZM. Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

fot. Artur Pławski

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach