wystawa

Noc Muzeów 2023
W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej
finisaż z oprowadzaniem
Jako jeden z punktów tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów proponujemy podróż do lat 1939–1945 oraz przypomnienie losów mieszkańców i mieszkanek Czułowa – najdalej wysuniętej na północ dzielnicy Tychów.

Pokazujemy ich życie codzienne podczas niełatwej wojennej rzeczywistości, której na każdym kroku towarzyszył znak orła ze swastyką. Mimo upływu 78 lat od zakończenia II wojny światowej pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1945 roku jest nadal żywa wśród lokalnej społeczności – do dziś można napotkać w Czułowie ślady działań wojennych. Przewodnikiem będzie Gabriel Pierończyk, kurator wystawy.

Tytułowe „chacharskie mundury” dotyczą wszystkich żołnierzy służących w niemieckim wojsku, których losy związane były właśnie z Czułowem podczas ostatniej wojny światowej. Warto przypomnieć, że zburzenie, powstałego w 1937 roku pomnika Powstańców Śląskich stało się początkiem zmian, jakie nastały po wkroczeniu wojsk niemieckich do Tychów. Na wystawie są prezentowane wątki związane nie tylko z mieszkańcami i mieszkankami Czułowa, ale też z osobami, które spędziły tu moment swojego życia. Pojawiają się również kwestie dotyczące Fabryki Celulozy i Papieru, działań zbrojnych w styczniu 1945 roku i tych pofrontowych.

Bo II wojna światowa to nie tylko znane bitwy i nazwiska dowódców wojskowych oraz przełomowe daty – to przede wszystkim szereg niewielkich epizodów, które miały znaczący wpływ na życie zwyczajnych osób. To właśnie ukazuje historia Czułowa. Tym samym tematyka wystawy, będąc głęboko zanurzoną w historii lokalnej, przybliża w skali mikro wielką historię.

Gabriel Pierończyk jest kuratorem wystawy, pasjonatem oraz pomysłodawcą inicjatywy „Muzeum Historii Czułowa”. Fotografie, dokumenty, pamiątki rodzinne i inne obiekty, które można oglądać na wystawie, pochodzą z archiwów prywatnych mieszkańców i mieszkanek Czułowa oraz zbiorów prywatnych Gabriela Pierończyka, będących częścią tworzącej się kolekcji muzealnej „Muzeum Historii Czułowa”.

więcej o wystawie czasowej „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”

fot. Artur Pławski

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach