spektakl

Magia adwentu
Tim Stevenson
„Twarzą w twarz”
monodram Cieszki Żółtko
„Twarzą w twarz”, to monodram zainspirowany książką Tima Stevensona „The Bema: A Story about the Judgement Seat of Christ” („Twarzą w twarz”). Cieszka Żółtko opowiada w nim o tym, jak może wyglądać spotkanie każdego wierzącego ze Zbawicielem.

Magia adwentu to cykl trzech imprez odbywających się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Apostołów Piotra i Pawła w Tychach w dniach 1-3 grudnia 2023 r. Ma on na celu wprowadzenie uczestników w atmosferę zbliżających się Świąt, a także pobudzić refleksję na temat istoty adwentu. Oprócz wydarzeń, przygotowywana jest też broszura, która ma przybliżyć genezę tradycji adwentowych i świątecznych, wywodzących się z kręgu protestantyzmu. W broszurce znajdą się też przepisy na świąteczne wypieki.

Spotkanie, o którym apostoł Paweł pisze w 2. Kor. 5,10: „Każdy z nas stanie przed trybunałem Chrystusa, aby odebrać zapłatę…”. Godzinny spektakl w prosty, niezwykle poruszający sposób, przekazuje nie tylko wizję tego wydarzenia, ale mówi o naszym codziennym życiu: naszych celach, pragnieniach, motywacjach. Jego wielką wartością jest budzenie refleksji o tym, co tak naprawdę jest ważne. Sztuka nie moralizuje, nie oskarża, a raczej pokazuje wielkość i łaskawość Boga.

Podkreślenia wymaga gra Cieszki Żółtko, doskonale łączącej warsztat pantomimiczny ze słowem. Widzowie z dużą łatwością mogą przenieść się wyobraźnią w świat obrazów malowanych przez aktorkę, co sprawia, że sztukę ogląda się z dużą lekkością, nie tracąc przy tym jej głębokiego przesłania. Monodram „Twarzą w twarz” sprawia, że widz, siedząc w wygodnym fotelu, po chwili zaczyna czuć się niewygodnie. Ale jeśli pozwoli Duchowi Świętemu potrząsnąć nieco swoją chrześcijańską strefą komfortu, daje sobie szansę na coś więcej, bo życie to coś więcej niż pokarm, a życie chrześcijańskie, to coś więcej niż tylko „czekanie na niebo”.

 

 

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach