oprowadzanie

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Trolejbusem z bluesem
Wycieczka objazdowa śladami legendarnego wokalisty grupy Dżem – Ryśka Riedla
„Choć mówiono o nim w mieście…” Miasto Tychy zaprasza w muzyczną podróż śladami legendarnego wokalisty grupy Dżem – Ryśka Riedla. Podróż wypełnioną kadrami z przeszłości i anegdotami Marcina Sitko oraz muzyką Dżemu w wykonaniu Sebastiana Riedla.

Pierwsze w historii święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej obrało również kierunek na Tychy!
W ramach Święta GZM w Tychach odbędzie się 5 mikrowypraw, a jedną z nich jest tytułowa „Trolejbusem z bluesem”.  Przewodnikami w tej niezwykłej wyprawie będą – Sebastian Riedel, czyli syn i dziedzic talentu legendarnego frontmana zespołu Dżem, oraz – Marcin Sitko, autor książek pt. „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Ta podróż jest jak wyprawa „wehikułem czasu”, o którym Rysiek Riedel sam śpiewał. Odwiedzimy miejsca, w których dorastał Rysiek Riedel, gdzie rodził się i hartował jego talent wokalny, miejsca w których powstawał zespól Dżem. Miejsca, w których pisane były teksty do kultowych utworów, gdzie odbywały się pierwsze próby, a także tam gdzie zespół po tych próbach się przenosił – chociażby do legendarnych „Jesion”, uwiecznionych  w jednym z największych przebojów zespołu Dżem.

Spotkamy też samego Ryśka – zaklętego w rzeźbie autorstwa Tomasza Wenklara. Rzeźbie, którą tysiące tyszan mijają każdego dnia, przez co do dzisiaj trudno jest im zapomnieć o pewnym nieszablonowym mieszkańcu tego pięknego miasta. Odwiedzimy też tyskie osiedle „F”, gdzie artysta mieszkał i tworzył. Ta lokalizacja znana jest z filmu „Skazany na Bluesa”, ale i z odsłoniętego w niedalekiej przeszłości muralu przedstawiającego człowieka w czarnym kapeluszu – Ryszarda Riedla.

Niezwykłe jest to, że muzyczna podróż odbędzie się wewnątrz… trolejbusu. Miasto Tychy jako jedno z trzech miast w Polsce i jedyne na Śląsku posiada na swoich ulicach ten ekologiczny środek transportu. Na ten dzień trolejbus stanie się właśnie swoistym „wehikułem czasu”. Na dodatek będzie to miejsce, w którym rozbrzmiewać będzie muzyka w wykonaniu Sebastiana Riedla, który w ten sposób, w przerwach pomiędzy opowieściami umili czas wszystkim tym, którzy zdecydują się na przeżycie niepowtarzalnej podróży.

Trasa przejazdu:
Dworzec PKP Tychy –> Plac Świętej Anny –> bar „Pod Jesionami” –> Rynek Stare Tychy –> Teatr Mały –> Plac Baczyńskiego –> Stadion Miejski –> Stary Młyn –> park browarniany –> Park Miejski Solidarności –> ul. Filaretów (mural) –> lodowisko –> SDK „Tęcza” –> pomnik R. Riedla przy Urzędzie Miasta –> ul. gen. S. Grota-Roweckiego –> Brama Słońca –> Al. Bielska –> Paprocany –> Dworzec PKP Tychy

foto. Maciej Kuszela

Patroni medialni:
Radio Katowice, Radio eM

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Więcej informacji na metropoliagzm.pl i kierunekgzm.pl

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy: 32 438 20 60, mck@mck.tychy.pl

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach