koncert

VX Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy
Trebunie-Tutki. „Hej kolęda!”
Trebunie-Tutki to zespół, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. W grudniu wystąpi w Tychach jako ambasador góralskiej muzyki podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne (sięgające ponad stu lat!) i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa.

Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Twórczość Trebuniów-Tutków została nagrodzona tytułem Honorowego Ambasadora Polszczyzny, przyznawanym przez Radę Języka Polskiego.
W ostatnich latach zespół koncertował m.in. w wielu krajach europejskich, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Azerbejdżanie, Armenii, Chinach, USA i w Indiach.

Członkowie zespołu chętnie eksperymentują i współpracują z wybitnymi artystami m.in. Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajską grupą Twinkle Brothers, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.

Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania, Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy nową muzykę góralską.

Od początku swojej działalności zespół Trebunie-Tutki wyznaczał nowe trendy w muzyce, uczestnicząc w fuzjach międzykulturowych i międzygatunkowych. Po nagraniach z jamajskim roots reggae, przyszedł czas na łączenie muzyki góralskiej z jazzem (Kiniorski, Ścierański, Kulenty, Herdzin), z elementami world music (płyta „Góral-Ska Apo-Calypso) i techno (płyta „Etno-Techno” z Kinior Future Sound). Ich śladem podążyło wiele zespołów, wyróżniających się dziś na polskiej scenie.

W dorobku zespołu znalazł się projekt symfoniczny w orkiestracji Bartłomieja Gliniaka, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki – „Legenda Tatr”. Premiera odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina z udziałem zespołu Trebunie-Tutki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej. Niedawno ukazał się album „Duch Gór”, nagrany z gruzińskim kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart i na antenach radiowych w USA, Australii, w Niemczech, Luxemburgu, Estonii, Francji i we Włoszech.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach