wernisaż

„Tony industrii”
otwarcie wystawy
Przy pierwszym kontakcie monotonne, ciężkie i ponure, ale po bliższym przyjrzeniu pełne niuansów, interesujących współbrzmień. Wielki przemysł w malarstwie i grafice ma różne oblicza.

Sposób prezentacji tematu jest wypadkową indywidualnego spojrzenia artysty oraz kontekstu, w którym przyszło mu tworzyć. Zachłyśnięcie się rozmachem, przytłoczenie i sentyment – to tylko niektóre z reakcji stojących u podstaw procesu twórczego. Możemy je odczytywać w jednostkowych dziełach, w odniesieniu do indywidualnych ścieżek twórczych, które w zestawieniu dają jednak znacznie więcej – stanowią zachętę do szerszego namysłu nad złożonością zanikającego już dziedzictwa przemysłowego.

Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach. Zostały wybrane i przygotowane do wystawy przez słuchaczy Studiów Podyplomowych Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w ramach zajęć Warsztaty metodyczne: organizacja wystawy.

Autorzy prezentowanych prac: Zygmunt Acedański, Ireneusz Botor, Jan Dutkiewicz, Stanisław Gadomski, Tomasz Jura, Roman Kalarus, Benedykt Kubista, Damian Mazur, Zenon Moskwa, Jan Nowak, Joachim Ogiewa, Eryk Pudełko, Aleksander Rak, Bonifacy Śliwa, Czesław Ślosarczyk, Bogusław Trybus, Franciszek Wyleżuch.

wybór i przygotowanie prac: słuchacze Studiów Podyplomowych Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach: Weronika Bocewicz, Patrycja Jaworek, Natalia Kapała, Marcin Korek, Krystian Korytko, Marta Kowalska, Paulina Kowalska, Sylwia Lenart, Ewelina Leśniak, Adrian Mrówka, Ilona Obuchowska, Klaudia Pawelec-Gliklich, Sylwia Sosnowska, Ilona Studzińska, Beata Święcicka, Agata Wawrosz-Pięciórek, Sylwester Witkowski
prowadzenie: dr Patryk Oczko
aranżacja: Aleksander Celusta

partner: Uniwersytet Śląski w Katowicach

więcej o wystawie czasowej „Tony industrii”

otwarcie wystawy: 4 marca 2022 (piątek), godz. 18.00
czas trwania: 4 marca–14 kwietnia 2022

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w wydarzeniu, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące