koncert

Gitara w muzyce kameralnej
The Six and Sax Duo
Grzegorz Szymiec – gitara Magdalena Jakubska-Szymiec – saksofon
Powstały w 2018 r. duet proponuje niespotykane połączenie saksofonu i gitary.

Zespół tworzy małżeństwo artystów: Magdalena Jakubska-Szymiec (saksofon) i Grzegorz Szymiec (gitara). Unikalny repertuar duetu wzbudza zainteresowanie w kraju i za granicą. Muzycy eksperymentują z różnymi gatunkami muzycznymi. Odnajdują się zarówno w kompozycjach oryginalnie napisanych na gitarę i saksofon, jak też przygotowują własne aranżacje utworów klasycznych, m.in. Ryō Nody, Ciarána Farrella czy Franza Schuberta. Aktywnie promują polskie współczesne kompozycje Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej,
Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Barbary Kaszuby, Łukasza Wosia czy Marka Pasiecznego, w tym utwory dedykowane duetowi. Od momentu powstania zespół występował w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzycznych; wśród ważniejszych należy wymienić Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy „Clarimania” (2018, Wrocław), II Polski Kongres Saksofonowy (2018, UMFC, Warszawa), 2nd Poznań Sax Event (2018), 27 Świętokrzyskie Dni Muzyki (2019, Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach), XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” (2019, Szczecin), Bielsko-Biała International Saxfest (2020), XII Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy w Szczecinie (2020). W styczniu 2019 r. zespół poprowadził warsztaty mistrzowskie oraz zagrał recital w Bangkoku (Tajlandia), m.in. w Mahidol University. W maju 2019 r. artyści wystąpili wspólnie z maestro Ryō Nodą w Warszawskiej Operze Kameralnej na zaproszenie fundacji „Akogo?”.

Z początkiem 2021 r. ukazała się ich debiutancka płyta „New Dimension” (Sartonn 036-2). Zespół w 2022 r. uzyskał I nagrodę w kategorii „Kameralistyka” podczas Międzynarodowego Konkursu X International Master Competition for Music Teachers w Warszawie oraz zagrał recital w Tromsø Filharmonii w Norwegii.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Zespół Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego