spotkanie

Mozaika górnośląska
Spotkanie z Rafałem Księżykiem
autorem książki „Śnialnia. Śląski underground”
Gościem kolejnej odsłony cyklu „Mozaika górnośląska” będzie Rafał Księżyk, autor książki „Śnialnia. Śląski underground”, wydanej w październiku 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Polifoniczna opowieść o alchemii, psychodelii i buddyzmie w artystycznej enklawie zainicjowanej w latach 60. XX w. na Górnym Śląsku. Malarze Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek uciekli z realiów PRL–u do Śnialni – legendarnej Pracowni przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach – żeby śnić o wolności. Kusili duchowością, a po 1989 roku testowali granice odzyskanej wolności. Czerpali z nich m. in.: Zdzisław Beksiński, Henryk Mikołaj Górecki, Olga Tokarczuk.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny, współautor bestsellerowych biografii artystów: Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego i Muńka Staszczyka. Autor książek „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa”, „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, „Dzika rzecz. Polska muzyka u transformacja 1989–1993” oraz „Śnialnia. Śląski underground”.

Stanisław Ruksza – historyk sztuki (absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego), kurator wielu wystaw w kraju i za granicą, autor tekstów, redaktor książek, wykładowca (m. in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Akademii Sztuki w Szczecinie); przewodniczący Rady Uczelni Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2021 roku). Od 2017 roku dyrektor TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie i główny kurator instytucji. W latach 2008–2017 dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. W latach 2003–2004 współpracował jako asystent Andrzeja Urbanowicza, kultowego malarza psychodelicznego, w legendarnej pracowni Piastowska 1 w Katowicach przy powstawaniu wystawy i książki „Katowicki Underground Artystyczny po 1953 roku” (wyd. Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice 2003). W swoich badaniach koncentruje się na związkach sztuki z przemianami społecznymi i politycznymi, zagadnieniu seksualności i śmierci, oraz zjawiskach granicznych w sztuce współczesnej. Rezydent m.in. apexart w Nowym Jorku (2009), Careof DOCVA w Mediolanie (2013, 2015) i Cité internationale des arts w Paryżu (2017), MeetFactory w Pradze (2018).

 

fot. Michał Lepecki

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach