spotkanie

Miedzianka Po Drodze – festiwal literacki
Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem
laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022
Ostatniego sierpnia w Mieście Tychy zagości Miedzianka Po Drodze, czyli wędrowny festiwal literacki, otwierający się na literaturę bez względu na gatunek, pod wodzą Filipa Springera i Mariusza Szczygła.

Jerzy Jarniewicz – filolog angielski, profesor nauk humanistycznych, poeta, krytyk literacki, tłumacz. Studiował anglistykę i filozofię na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie Oksfordzkim. Później był również wykładowcą literatury angielskiej na polskich i zagranicznych uczelniach. Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Collegium Invisibile. W przeszłości związany z takimi tytułami, jak choćby „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Wyborcza” czy też „Tygiel Kultury”. Obecnie zasiada w kapitule Nagrody Literackiej Gdynia. Autor, m.in tomiku „Mondo cane” (wyd. 2022, Biuro Literackie), za który otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” 2022 oraz nominacje do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej; tomu szkiców „Znaki firmowe” (wyd. 2007, Wydawnictwo Literackie), za które został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” 2008; a także publikacji „Tłumacz między nami” (wyd. 2019, Ossolineum). W 2018 roku laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii „książka roku” za tom „Puste noce” (wyd. 2007, Biuro Literackie). Za zasługi dla kultury został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowany także Laurem Polskiej Izby Książek.

Ostatniego sierpnia w Mieście Tychy zagości Miedzianka Po Drodze, czyli wędrowny festiwal literacki, otwierający się na literaturę bez względu na gatunek, pod wodzą Filipa Springera i Mariusza Szczygła. To mocny punkt na mapie Koalicji Letnich Festiwali Literackich – drugi rok w zmienionej formule (wcześniej jako MiedziankaFest). Miasto Tychy jest jednym z sześciu miast Metropolii GZM (obok Gliwic, Rudy Śląskiej, Bytomia, Zabrza i Dąbrowy Górniczej), gdzie zawita w tym roku festiwalowa ekipa, by tym razem opowiedzieć o kawałku Śląska (i Zagłębia). Pierwszym przystankiem jest Miedzianka (26 sierpnia 2023 roku), a ostatnim – Zawiercie (2 września 2023 roku).

Festiwal zakorzenia się mocno w krajobrazie, a motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Dom / Oikos – pojęcie to, tak przecież ważne na Śląsku, łączy w sobie zarówno ekonomię (sztukę zarządzania nim), jak i ekologię (wiedzę o nim).

„Ostatnie lata zmuszały nas do ciągłego namysłu nad domem. I to zarówno tym rozumianym jako najbliższa i osobista przestrzeń, jak i tym, który ma wymiar planetarny. W pandemii poczułyśmy nasze domy – ich mocne i słabe strony. Dowiedzieliśmy się też wiele o naszych potrzebach i oczekiwaniach, jakie względem domów mamy. Potem przyszła wojna i trzeba się było tymi domami podzielić. To jednak sprawiło, że zaczęłyśmy sobie zadawać pytanie, czy nasz kontynentalny dom – Europa na pewno chce być twierdzą? A jeśli tak, to czy nie podkopuje w ten sposób fundamentów, na których stoi? Wszystkie te pytania nabierają pilnej aktualności w kontekście problemów, jakie sprowadziliśmy na nasz planetarny dom, czyli Ziemię. Oikos znaczy dom – to w tym greckim słowie tkwi swoimi korzeniami przedrostek <<eko>>. To dom właśnie łączy ekonomię – sztukę zarządzania nim z ekologią – wiedzą o nim. W czasie tegorocznej edycji festiwalu Miedzianka po Drodze spróbujemy się dowiedzieć, co też się z nami stało, że zapomnieliśmy o tak bliskim pokrewieństwie tych dwóch słów?” – organizatorzy festiwalu literackiego Miedzianka po Drodze

organizator:
Fundacja Instytut Reportażu (InstytutR)

gospodarze lokalni:
Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach

lokalni patroni medialni:
Twoje Tychy – bezpłatny tygodnik, tychy.pl, Ślązag

partnerzy główni:
Górnośląsko–Zagłębiowska Metropolia
Fundacja Deloitte

partnerzy festiwalu:
WSB Dąbrowa Górnicza
Radio Nowy Świat
Onet.pl
Onet Watch
National Geographic Traveler
Kancelaria Mużyło
Koleo
Wiślańskie Centrum Kultury

producent wykonawczy:
Agencja autorska Opowieści

GALERIA


ORGANIZATOR:

Fundacja Instytut Reportażu

Aktualności powiązane


Wydarzenia towarzyszące