spotkanie

Miedzianka Po Drodze – festiwal literacki
Spotkanie z Edwardem Pasewiczem
nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2022
Ostatniego sierpnia w Mieście Tychy zagości Miedzianka Po Drodze, czyli wędrowny festiwal literacki, otwierający się na literaturę bez względu na gatunek, pod wodzą Filipa Springera i Mariusza Szczygła.

Edward Pasewicz – poeta, pisarz, dramaturg oraz kompozytor. Jego wiersze tłumaczone były m.in. na język niemiecki, angielski, serbski czy też czeski. Wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich w kraju, w tym m.in.
czterokrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia za publikacje: „Henry Berryman Pięśni” (Wyd. 2007, Kserokopia.art.pl), „Drobne! Drobne!” (Wyd. 2009, WBPiCAK), „Pałacyk Bertolta Brechta” (Wyd. 2012, EMG), „Pulverkopf” (Wyd. 2022, Wielka Litera); trzykrotnie nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w 2009 roku za „Drobne! Drobne!”, w 2012 roku za „Pałacyk Bertolda Brechta” oraz w 2016 roku za „Och, Mitochondria” (Wyd. 2015, EMG) – za ten tom nominowany także do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2016. W 2021 otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Nike” za tom „Sztuka bycia niepotrzebnym” (Wyd. 2015, WBPiCAK), a w 2022 roku za powieść „Pulverkopf”. W 2022 otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” także za „Pulverkopf”. Członek redakcji miesięcznika mówionego „Gadający Pies”.

Ostatniego sierpnia w Mieście Tychy zagości Miedzianka Po Drodze, czyli wędrowny festiwal literacki, otwierający się na literaturę bez względu na gatunek, pod wodzą Filipa Springera i Mariusza Szczygła. To mocny punkt na mapie Koalicji Letnich Festiwali Literackich – drugi rok w zmienionej formule (wcześniej jako MiedziankaFest). Miasto Tychy jest jednym z sześciu miast Metropolii GZM (obok Gliwic, Rudy Śląskiej, Bytomia, Zabrza i Dąbrowy Górniczej), gdzie zawita w tym roku festiwalowa ekipa, by tym razem opowiedzieć o kawałku Śląska (i Zagłębia). Pierwszym przystankiem jest Miedzianka (26 sierpnia 2023 roku), a ostatnim – Zawiercie (2 września 2023 roku).

Festiwal zakorzenia się mocno w krajobrazie, a motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Dom / Oikos – pojęcie to, tak przecież ważne na Śląsku, łączy w sobie zarówno ekonomię (sztukę zarządzania nim), jak i ekologię (wiedzę o nim).

„Ostatnie lata zmuszały nas do ciągłego namysłu nad domem. I to zarówno tym rozumianym jako najbliższa i osobista przestrzeń, jak i tym, który ma wymiar planetarny. W pandemii poczułyśmy nasze domy – ich mocne i słabe strony. Dowiedzieliśmy się też wiele o naszych potrzebach i oczekiwaniach, jakie względem domów mamy. Potem przyszła wojna i trzeba się było tymi domami podzielić. To jednak sprawiło, że zaczęłyśmy sobie zadawać pytanie, czy nasz kontynentalny dom – Europa na pewno chce być twierdzą? A jeśli tak, to czy nie podkopuje w ten sposób fundamentów, na których stoi? Wszystkie te pytania nabierają pilnej aktualności w kontekście problemów, jakie sprowadziliśmy na nasz planetarny dom, czyli Ziemię. Oikos znaczy dom – to w tym greckim słowie tkwi swoimi korzeniami przedrostek <<eko>>. To dom właśnie łączy ekonomię – sztukę zarządzania nim z ekologią – wiedzą o nim. W czasie tegorocznej edycji festiwalu Miedzianka po Drodze spróbujemy się dowiedzieć, co też się z nami stało, że zapomnieliśmy o tak bliskim pokrewieństwie tych dwóch słów?” – organizatorzy festiwalu literackiego Miedzianka po Drodze

organizator:
Fundacja Instytut Reportażu (InstytutR)

gospodarze lokalni:
Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach

lokalni patroni medialni:
Twoje Tychy – bezpłatny tygodnik, tychy.pl, Ślązag

partnerzy główni:
Górnośląsko–Zagłębiowska Metropolia
Fundacja Deloitte

partnerzy festiwalu:
WSB Dąbrowa Górnicza
Radio Nowy Świat
Onet.pl
Onet Watch
National Geographic Traveler
Kancelaria Mużyło
Koleo
Wiślańskie Centrum Kultury

producent wykonawczy:
Agencja autorska Opowieści

GALERIA


ORGANIZATOR:

Fundacja Instytut Reportażu