spacer

Śladami Marka Dziekońskiego w Tychach
spacer architektoniczny towarzyszący wystawie „Vinicius Libardoni: Memento”
Sobotnie letnie przedpołudnie warto spędzić wędrując po tyskich zakamarkach śladem architektury projektu Marka Dziekońskiego.

Trasa spaceru będzie przebiegała od dworca kolejowego, przez obrzeża osiedla A, osiedle B, Park Niedźwiadków oraz osiedle E, a zakończy się przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 (ul. Elfów 56).

Marek Dziekoński urodził się 30 września 1930 roku w Warszawie. W latach 1949–1955 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1954–1959 był asystentem w Katedrze Projektowania Budynków Społeczno‑Mieszkalnych macierzystej uczelni. W 1959 roku związał się z Miastoprojektem Nowe Tychy, gdzie pełnił funkcje: projektanta, star­szego projektanta oraz kierownika pracowni. U schyłku lat 70. ponownie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie intensywnie kon­tynuował działalność zawodową. Pracował we Wrocławskim Biurze Projektowo‑Badawczym Budownictwa Przemysłowego, a po przejściu na emeryturę prowadził własną pracownię architektoniczną Axis. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych (sa­modzielnie oraz ze współautorami).

Na jego dorobek składają się liczne zrealizowane projekty. Do najważniejszych należą: budynek Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (współautor: Ewa Dziekońska), pawilon Klubu Górniczego w Tychach, budynek banków w Tychach (współautor: Ewa Dziekońska), hala sztucznego lodowiska w Tychach. Marek Dziekoński był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zmarł 3 maja 2002 roku we Wrocławiu.

fot. budynek Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach, proj. Marek Dziekoński, fot. 1969, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach