pokaz filmu

„Skazany na bluesa” (2005)
reż. Jan Kidawa-Błoński
Zapraszamy na kolejny seans w ramach kina samochodowego pod „Żyrafą”! Tym razem na dużym ekranie obejrzymy opowieść o Ryszardzie Riedlu, liderze i wokaliście kultowej grupy Dżem, która stała się jednym z największych polskich zespołów.

Bohaterem filmu jest Ryszard Riedel, który w latach 1976-94 był wokalistą zespołu Dżem. Nie był on zwykłym człowiekiem i nigdy go za takiego nie uważano. Wiedziano, że jest wrażliwy i ma dziecięcą psychikę. Niektórzy nawet mówili o nim, że jest uosobieniem Piotrusia Pana… Był taki do czasu, kiedy nie wciągnęły go narkotyki. W filmie ujrzymy dzieciństwo Riedla w Chorzowie, przyjaźnie i fascynacje oraz początek konfliktu z ojcem, który pozostawił ogromne piętno na ich życiu, a także o próbie wyjścia Ryśka z nałogu. Jak mówią sami twórcy, z tej opowieści wynikają dwie rzeczy: że nie da się wygrać z przeznaczeniem i że marzenia nigdy się nie spełniają.
– Rysiek Riedel słynął z tego, że był mrukiem, nie otwierał się na zewnątrz. Wszystko, co wiedzieliśmy o nim i jego wnętrzu, to były teksty piosenek – mówił Jan Kidawa-Błoński, reżyser filmu „Skazany na bluesa” o Ryszardzie Riedlu i zespole Dżem.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach