koncert

XXXVIII Festiwal Szantowy Port Pieśni Pracy
Sąsiedzi
Muzykując i śpiewając od ponad dwóch dekad, odwiedzili wiele międzynarodowych festiwali folkowych i muzyki morza w Polsce i w świecie. Tym razem wystąpią podczas tyskiego Festiwalu Szantowego Port Pieśni Pracy!

Grając w USA, Kanadzie, Francji, Holandii, Niemczech i Norwegii odkrywali, jak bardzo różnorodna była muzyka dawnych pokładów, z jak wielu kultur czerpała i jak wiele mieszało się w niej różnych nurtów. Cóż, jaka załoga, taka muzyka – z czterech stron świata – od piosenki żeglarskiej i szant, przez muzykę irlandzką i bretońską, folk amerykański, angielskie folksongi, po muzykę dawną i ludowy folklor. Dlatego muzyka Sąsiadów to folkowa mieszanka: kraina łagodności i poezja morza, tradycja i współczesność w jednym – do tańca, do śpiewania, do zasłuchania. Inspirowana wiatrem, wodą i drogą, wsparta rodzimym folklorem śląskim i autorskimi pomysłami.

Muzykę wykonują na różne sposoby: a cappella na 7 głosów, wokalno-instrumentalnie lub tylko instrumentalnie – grając na tradycyjnych, rzadko widywanych u nas instrumentach, jak koncertina, mandolina, drumla, bodhran czy kości – wspieranych przez dwoje skrzypiec, flety i gitarę oraz mocne, różnorodne głosy, tworząc bogate, niepowtarzalne brzmienia.

Ta nieoczywista mieszanka, szerokie inspiracje i przede wszystkim radość ze wspólnego muzykowania sprawiły, że zagrali już ponad 600 koncertów.

Na koncie mają cztery płyty, w tym ostatnią „W kieszeni dolar” wydali również na winylu – pierwszym w Polsce „szantowym” czarnym krążku od 40 lat i być może pierwszym w marynistycznym świecie w XXI w. Pod koniec 2021 r., celebrując nasze 20-lecie wydaliśmy pierwszego w naszej historii singla – „Heres a Health”. Co ciekawe jako pierwsi w świecie nagrali go wykorzystując nowatorski system audi – PONA Sound.

Skład zespołu:
Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)
Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)
Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
Dawid Patalong – gitary, śpiew (tenor)
Kamil Piotr Piotrowski – mandolina, śpiew (tenor)
Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)
Marek Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas)

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach