koncert

Tyska Gala Kultury
„Radio Sessions”
Sebastian Riedel & Piotr Steczek Kwartet oraz goście specjalni
Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba zaprasza na Galę Nagród, na której uhonorowani zostaną artyści w dziedzinie kultury. Gala ta powraca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią.

„Radio Sessions” to pierwszy solowy projekt Sebastiana Riedla – wokalisty, gitarzysty, kompozytora i producenta muzycznego. Sebastian Riedel od 25 lat stoi na czele zespołu Cree, czołowej rodzimej grupy z kręgu blues rocka. Nic w tym dziwnego skoro muzyczny gen Sebastian odziedziczył po swoim ojcu Ryszardzie – ikonicznej postaci, wieloletnim liderze zespołu Dżem. Sebastian czerpie jednak z tego źródła umiejętnie i z szacunkiem dla Riedla seniora. Dba o swój artystyczny wizerunek i wędruje też samodzielną drogą rozwoju, używając w tej podróży własnych środków wyrazu.

Z tych wędrówek i poszukiwań zrodziła się idea w pełni autorskiego projektu „Radio Sessions”, w której Sebastian odnalazł się znakomicie. Jest to projekt oparty na akustycznym brzmieniu gitary i kwartetu smyczkowego poszerzonego o fortepian lub trąbkę. Sebastian jest niezwykle muzykalnym i wrażliwym na dźwięk twórcą, świetnym gitarzystą i cenionym wokalistą.

Na scenie towarzyszy im szereg muzyków, z których wyróżnić należy gitarzystę Bartka Miarkę, na co dzień podporę akustycznego zespołu Anity Lipnickiej i partnera Sebastiana z grupy Cree. Gościnnie w projekcie „Radio Sessions” udzielają się wybitni gitarzyści – Jerzy Styczyński (na co dzień Dżem) oraz Marek Raduli (Laboratorium, Budka Suflera), klawiszowiec Krzysztof Głuch oraz kolejny znakomity gitarzysta – Mirosław Rzepa. Sekcję tworzą perkusista Max Ziobro (Plateau) wraz z basistą Andrzejem Stagraczyńskim (Stare Dobre Małżeństwo). Na trąbce gra Dominik Mietła (Button Hacket, Muariolanza). Zestaw nazwisk, jak i stojące za nimi muzyczne biografie są imponujące. Projekt Sebastiana Riedla „Radio Sessions” jest projektem wyjątkowym i niecodziennym. Zbiera się i występuje jedynie podczas wyjątkowych okazji.

Album „Radio Sessions” został zarejestrowany w 2020 roku w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda. Zyskał on znakomite recenzje i stał się muzyczną wizytówką Sebastiana Riedla. Teksty do kompozycji zawartych na tym krążku oraz prezentowanych podczas koncertów utworów napisali tak znakomici autorzy, jak kultowy tekściarz Dżemu Kazimierz Galaś czy poeci Mirosław Bochenek i Tadeusz Kijonka.

Sebastian Riedel & Piotr Steczek Kwartet w składzie:
Piotr Steczek – skrzypce
Hanna Steczek – skrzypce
Malwina Tkaczyk – altówka
Zuzanna Makles – wiolonczela

Goście specjalni koncertu:
Jerzy Styczyński – gitara
Marek Raduli – gitara
Krzysztof Głuch – instr. klawiszowe
Mirosław Rzepa – gitara
Max Ziobro – perkusja
Andrzej Stagraczyński – gitara basowa
Dominik Mietła – trąbka

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach