wernisaż

Aleksandra Zając
„Ptasie opowieści”
malarstwo, fotografia
Spółdzielczy Dom Kultury Tęcza zaprasza na uroczysty wernisaż malarstwa i fotografii aktywnej członkini Klubu Twórców Sztuki Paleta, Aleksandry Zając.

„Nadzieja” jest tym upierzonym
Stworzeniem na gałązce
Duszy – co śpiewa melodie
Bez słów i nie milknące.
„Nadzieja” jest tym upierzonym…
Emily Dickinson

Zapraszamy Państwa do magicznego świata „Ptasich opowieści”, do którego zabierze Was Aleksandra Zając – filolog, znawca literatury brytyjskiej i wieloletni pedagog. Wychowała się na Śląsku, gdzie dzieciństwo spędziła siedząc na drzewach lub szukając w lesie poziomek. Od kiedy pamięta zajmowała się plastycznym wyrażaniem swoich przemyśleń i uczuć. Jej przygoda z malowaniem zaczęła się dość późno, a rozwinęła około 3 lata temu. Nad formę stawia kolor. Nad technologię – naturę: las, wodę, ptaki.

Wystawa „Ptasie opowieści” jest podsumowaniem dwóch lat fascynacji ptakami i przelewania jej na papier i płótno. Zaprezentowane zostaną akwarele oraz akryle przedstawiające ptasi świat, malowane z natury, zdjęć i wyobraźni. Oprócz obrazów, będzie można również obejrzeć zdjęcia ptaków i pejzaży z ptakami, wybrane spośród tysięcy, jakie zrobiła podczas wypraw do rezerwatów, ostoi ptaków i lasów. By je zrobić, autorka czasem wstawała bardzo wcześnie, by zdążyć przed świtem. Tu należy wspomnieć, że podziękowania należą się największemu motywatorowi – mężowi Rafałowi, który opracowywał trasy, budził, zawoził i towarzyszył autorce w tych wyprawach.

Moimi mistrzami są Józef Chełmoński i Ohara Koson, nie mają sobie równych, jeśli chodzi o ptaki. Z ptasich fotografów najbardziej podziwiam Mię Surakkę, Finkę, której zdjęcie było inspiracją do namalowania jednego z prezentowanych na wystawie obrazów. Uwielbiam rozmowy z fotografami, którzy mnie zainspirowali, zawsze przed publikacją pytam ich o zgodę i nieśmiało pokazuję swoją interpretację tematu.

Wystawę będzie można oglądać od 1 grudnia 2023 do 10 stycznia 2024 w SDK Tęcza, a na wernisaż zapraszamy 30 listopada br. roku o godzinie 18.00.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Dział Społeczno-Kulturalny TSM Oskard