wystawa

Praca i życie codzienne kobiet w Tychach na fotografiach
w latach 1955–1989
Wystawa na wybranych fotografiach przedstawia kobiety w czasie wykonywania pracy w istniejących i powstających w tamtych czasach zakładach na terenie Tychów. To także wgląd w życie codzienne i scenki sytuacyjne. Widzimy kobiety codzienne, ale i „elegantki”.

Budowa i rozwój Tychów od lat 50. do 80. XX wieku, powstawanie kolejnych osiedli mieszkaniowych, przedszkoli, szkół, obiektów użyteczności publicznej i rozwój infrastruktury spowodowały ogromny wzrost liczby mieszkańców. W poszukiwaniu mieszkania i lepszych warunków do życia przybywały do Tychów całe rodziny z okolicznych miejscowości, dalszych części Polski i dawnych kresów wschodnich. Kobiety, mieszkanki Tychów, poza prowadzeniem gospodarstwa domowego, zatrudniały się jako przedszkolanki i nauczycielki w otwieranych przedszkolach i szkołach, jako opiekunki i pielęgniarki w żłobkach, w ośrodkach zdrowia, w szpitalach: miejskim i wojewódzkim. Pracowały w Miastoprojekcie przy projektowaniu osiedli, także na budowie w ramach przedsiębiorstw budujących miasto. Znajdowały zatrudnienie w rozwijającej się sieci handlowej i usługowej. W poszukiwaniu pracy wyjeżdżały również do sąsiednich miejscowości. Sytuacja zmieniła się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, kiedy rozbudowano ZEG, oddano m.in. do użytku Kombinat Ogrodniczy i Wytwórnię Serów Topionych, w których zatrudnienie kobiet wynosiło ponad 50% całej załogi.

Wystawa na wybranych fotografiach przedstawia kobiety w czasie wykonywania pracy w istniejących i powstających zakładach na terenie Tychów w latach 1955–1989, m.in. w przemyśle, handlu i usługach, w instytucjach oświatowych i służbie zdrowia. Prezentuje też życie codzienne. Scenki sytuacyjne zarejestrowane w różnej przestrzeni – w sklepach, na przystankach autobusowych, na spacerach z dziećmi, w drodze z kościoła, na organizowanych w mieście festynach i uroczystościach. Przedstawia kobiety zapracowane, w strojach roboczych, w strojach codziennych i „elegantki” na niedzielnych spacerach.

Prezentowane fotografie ukazują zaledwie niewielki wycinek życia kobiet w minionych latach. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach, m. in. z kroniki i albumów PSS Społem oraz kroniki ZEG.

autorzy fotografii: Jerzy Bierwiaczonek, Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Ilona Dudek, Tadeusz Dyduch, Stanisław Jakubowski, Stanisław Kasperowicz, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki, Kazimierz Seko, Paweł Trocha, Zygmunt Wieczorek

wystawę przygotowały: Barbara Kopia, Agnieszka Czyżewska

partner Muzeum:
drukarniaraster.pl

wystawa czynna:
poniedziałek–piątek: 7.30–20.00

czas trwania: 1 czerwca 2020–31 marca 2021

więcej o wystawie czasowej „Praca i życie codzienne kobiet w Tychach na fotografiach w latach 1955–1989”: https://muzeum.tychy.pl/wystawa/praca-i-zycie-codzienne-kobiet-w-tychach-w-latach-1955-1989/

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach