wykład

To jest sztuka!
Perła, list i wiele tajemnic. Mistrz Vermeer
Prowadzenie: Katarzyna Czapla-Durska
Vermeer był cenionym artystą oraz znawcą sztuki w XVII-wiecznych Niderlandach. Po przedwczesnej śmierci w wieku zaledwie 43 lat, popadł w zapomnienie, a jego obrazy często były przypisywane innym malarzom. Na nowo odkryto jego geniusz dopiero pod koniec XIX w.

Tak mało o nim wiemy, przez co fascynuje i zachwyca, mimo tak nielicznych płócien.
Kim są kobiety czytające listy? Kto do nich pisał i o czym? W czym tkwi siła portretu najsłynniejszej dziewczyny z perłą? Jak namalować ciszę? O tym i o najsłynniejszym pejzażu świata usłyszycie już 16 marca.

Vermeer był perfekcjonistą. Nad każdym obrazem pracował bardzo długo, średnio tworzył 2–3 dzieła na rok. Dużo uwagi poświęcał detalom i kompozycji. Dziś znanych jest jedynie 36 obrazów jego autorstwa. Najsłynniejszy z nich, „Dziewczyna z perłą”, datowany na lata 1665–1666, przez długi czas był w prywatnej kolekcji, niedostępny dla szerszej publiczności. Jako „Dziewczyna w turbanie” został kupiony na aukcji w 1881 roku za niewielką wówczas kwotę 2 guldenów i 30 centów. Dzieło nabył kolekcjoner sztuki Arnoldus Andries des Tombe. Po jego śmierci w 1902 roku płótno zostało przekazane Muzeum Mauritshuis w Hadze, gdzie znajduje się do dziś.

Źródło: niezlasztuka.net

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejska Galeria Sztuki OBOK