warsztaty

Pająki ludowe – lokatorzy podsufitowych przestrzeni
warsztaty kreatywne
Warsztaty dla dorosłych, których misją jest przywrócenie sztuce ludowej miejsca we współczesnych domach. Wykonany pająk świetnie sprawdzi się jako ozdoba wnętrza, zawieszona pod sufitem.

Te ludowe ozdoby wykonywano dawniej w okresie Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkanocy. Spotykano się, aby wspólnie je tworzyć z wcześniej zebranej słomy, kolorowej bibuły, piórek, grochu i wszystkiego, co podpowiedziała wyobraźnia. Swoim kształtem nawiązywały do kryształowych żyrandoli podpatrywanych w pałacach czy kościołach. Są ozdobą ludową mocno zanurzoną w tradycji, a zarazem bardzo współczesną w swoim wyrazie. Urzeka kontekst ich powstawania – w gwarze kobiecych rozmów i kontemplacyjnym szeleście bibuły.

prowadzenie: Hanna Stano – artystka, twórczyni marki „W mateczniku” (https://w-mateczniku.pl/) – manufaktury specjalizującej się w wykonywaniu ludowych ozdób, zwanych pająkami; jak sama pisze o sobie, pająki ludowe tworzy pod osłoną nocy – swoją miłością do bibułowych kolorowych pomponów stara się zarażać innych, prowadząc warsztaty, na których uczy, jak taką ozdobę wykonać własnoręcznie, a sama w tej miłości zanurza się po uszy.

zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21, wew. 25, e–mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
koszt:
100 zł (Obowiązuje przedpłata na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach: 88124013301111001074964324 PEKAO S.A. W tytule przelewu prosimy o wpisanie: „warsztaty pająki ludowe 14.08.2021 – imię i nazwisko uczestnika”. Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.)
liczba uczestników ograniczona

więcej informacji: www.muzeum.tychy.pl

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, uczestnicząc w warsztatach, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach