spacer

Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli znowu ogłosi dobrą nowinę wychodząc na ulice miasta. W 2023 r. kolorowy pochód radujących się tyszan z Trzema Królami na czele, można będzie spotkać 6 stycznia w dwóch miejscach – tradycyjnie już na Starych Tychach oraz w Cielmicach.

Największe uliczne jasełka powracają do Tychów po pandemicznej przerwie. Od wielu lat orszaki organizowane są na całym świecie – w samej Polsce każdego roku wyrusza kilkaset radosnych kolędowych pochodów. Inicjatywa, która w Dzień Objawienia Pańskiego (zwana też Świętem Trzech Króli), od lat gości także w Tychach i co roku cieszy się coraz większym powodzeniem, ożywi tyskie ulice 6 stycznia 2023 r. i to podwójnie. W Tychach Cielmicach orszak wyruszy z przed Kościoła pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, po mszy o godzinie 10.30, a na Starych Tychach z Kościoła pw. św. Marii Magdaleny, po mszy o godzinie 12.00 (ok. 12.45) i to tu odbędzie się przemarsz w rozbudowanej formie.

Barwne Orszaki Europejski, Afrykański i Azjatycki przejdą z kościoła św. Marii Magdaleny przez Rynek na Plac Baczyńskiego i z powrotem do stajenki u stóp kościoła, gdzie czekać już będzie Maryja z Dzieciątkiem. Po drodze wędrujący spotkają pasterzy, Heroda, będą świadkami walki dobra ze złem oraz pokłonu Trzech Króli, który to złożą Świętej Rodzinie. Nie zabraknie wspólnego kolędowania, a na chętnych czekać będą okolicznościowe peleryny, królewskie atrybuty i flagi do wypożyczenia, by jeszcze pełniej i kolorowo uczestniczyć w orszaku.

Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się pod hasłem: Niechaj prowadzi nas Gwiazda, które ma przypominać o Gwieździe Betlejemskiej, będącej przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. W tamtych czasach pojawienie się jej na niebie zwiastowało narodziny kogoś ważnego. Promienista kolorowa gwiazda, noszona na drążku z kołowrotkiem wprawiającym ją w ruch, jest noszona przez kolędników wędrujących po domach zgodnie ze zwyczajem z XIX w. Będzie ona również niesiona na czele Orszaku Trzech Króli – nie zabraknie jej i w Tychach. W 2023 roku gwiazda będzie miała dodatkowo szczególne znaczenie – obchodzić będziemy 550 lat od narodzin wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika, który wykonywał ten sam zawód co Mędrcy ze Wschodu, którzy jako pierwsi ujrzeli na niebie znak zwiastujący dobrą nowinę.

 

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach