spacer

Orszak Trzech Króli
Orszak Trzech Króli znowu ogłosi dobrą nowinę wychodząc na ulice miasta. W 2024 r. kolorowy pochód radujących się tyszan z Trzema Królami na czele, można będzie spotkać 6 stycznia w dwóch miejscach – tradycyjnie już na Starych Tychach oraz w Cielmicach.

Tematem głównym tegorocznego Orszaku Trzech Króli są jasełka ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 „W jasełkach leży!” jest fragmentem XVII – wiecznej kolędy pt. „Nowy rok bieży” zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku leżącemu w żłobie w otoczeniu wołu i osła, anieli i królów. W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” jest niczym obraz z dorocznych ulicznych jasełek.

Podczas tradycyjnego pochodu będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu kolędowego w wykonaniu Kapeli Góralskiej Hajduk, która muzykowanie w obecnym składzie rozpoczęło się w 2005 roku. Każdy z członków zespołu od najmłodszych lat gra, śpiewa lub tańczy w zespołach i kapelach góralskich z naszego regionu. Kapela Góralska zaczerpnęła swoją nazwę od najpiękniejszego i najbardziej żywiołowego tańca Górali Żywieckich – Hajduka. Grają głównie na instrumentach smyczkowych, co w znakomity sposób podkreśla specyficzny charakter muzyki góralskiej. Przez ostatnich 19 lat zagrali na niezliczonej ilości różnego rodzaju imprez, pokonując przy tym tysiące kilometrów zarówno w kraju jak i za granicą.

Orszak Trzech Króli tradycyjnie wyruszy 6 stycznia o godz. 12.45 sprzed kościoła pw. św. Marii Magdaleny (ul. ks. K. Damrota 62).

Fot. Mateusz Poszwa

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach