wernisaż

Ewa Zawadzka
„…opowieści pejzażu dla początkujących i zaawansowanych”
malarstwo, grafika, fotografia
Od 2002 roku Ewa Zawadzka skupia się przede wszystkim na malarstwie, w którym kontynuuje swoje zainteresowania strukturą i światłem.

Ewa Zawadzka ukończyła Wydział Grafiki filii krakowskiej ASP w Katowicach. Przez lata związana była z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie pracowała jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Intermediów i Scenografii. Zyskała uznanie w dziedzinie grafiki i rysunku, biorąc udział w prestiżowych wystawach na całym świecie. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem Biennale Grafiki w Lublanie i Miszkolcu. Od 2002 roku jej twórczość skupia się przede wszystkim na malarstwie, w którym kontynuuje swoje zainteresowania strukturą i światłem.

Artystka jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in.: odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013), Srebrnego Krzyża Zasługi nadanego przez Prezydenta RP (2009), Nagrody Regulaminowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2004), Złotego Medalu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Gizie (1986, 1994) oraz Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki w Fredrikstad w Norwegii (1993). Była również finalistką konkursu Obraz Roku miesięcznika „Art & Business” oraz Europejskiego Konkursu Malarskiego Lexmark w Mediolanie.

Ewa Zawadzka jest autorką licznych wystaw indywidualnych i uczestniczką wielu wystaw zbiorowych grafiki i malarstwa w Polsce, Japonii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Norwegii i Włoszech. Jej prace były wielokrotnie prezentowane na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie, Fredrikstad, Osace, Kochi, Gizie, Premio Biella we Włoszech oraz Impact Art w Kioto. Brała także udział w targach sztuki w Kolonii, Frankfurcie, Los Angeles, Chicago, Sztokholmie i Tokio.

Jej dzieła znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Musée d’Art Moderne du Nord w Lille, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu, Museum of Contemporary Prints w Fredrikstad, Gotland Konst Museum w Visby, Kunsthalle w Norymberdze, Modern Art Center w Kioto, a także w kolekcjach Mayor of Habikino w Osace, University of Alberta w Edmonton oraz XYLON-Museum w Schwetzingen.

Wystawa potrwa do 17.04.2025.

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejska Galeria Sztuki OBOK