wycieczka

Objazd gospodarski po dobrach księcia pszczyńskiego
rodzinny przejazd rowerowy po Ziemi Pszczyńskiej
Sobotnie letnie przedpołudnie warto spędzić, łącząc rekreację z wiedzą historyczną o okolicy. Idealnie sprawdzi się przejazd rowerami szlakiem dóbr gospodarskich księcia pszczyńskiego – od Tychów, przez Kobiór, do Pszczyny.

To już trzeci wspólny przejazd Klubu Turystyki Kolarskiej Gronie przy PTTK w Tychach i Muzeum Miejskiego w Tychach. Wyprawę rozpoczniemy w dzielnicy Stare Tychy, na Rynku, przy fontannie z wydrami, by następnie udać się na północ, do dawnego tyskiego przysiółka Czułów.

 

Charakterystyka trasy przejazdu rowerowego i finałowe atrakcje

Trasa będzie mocno zróżnicowana – częściowo będziemy poruszać się po mieście, jednak przyjemnym elementem będzie przejazd Traktem Książęcym, do Kobióra i dalej, w kierunku Pszczyny. Wspólny przejazd rowerowy zwieńczy piknik w parku książęcym przy Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Chętnych zachęcamy, aby zabrali koce i przekąski. Zalecamy również, żeby zaopatrzyć się w kask ochronny.

 

Jakie punkty znajdą się na trasie przejazdu rowerowego?

Na ok. 40-kilometrowej trasie m. in.: w Tychach (Fabryka Celulozy i Papieru, Cegielnia Księcia Pszczyńskiego, Browar Książęcy/folwark, Zamek Myśliwski i Jezioro Paprocańskie), w Kobiórze (Zameczek Promnice, rzeźba św. Huberta, Trakt Książęcy/Aleja Dębowa, dawny tartak księcia pszczyńskiego z XIX wieku, dawne nadleśnictwo Kobiór, most/śluza na Korzyńcu, czyli trasa łącząca Pszczynę z Promnicami, wybrane miejsce w rezerwacie Babczyno Dolina oraz pomnik poświęcony więźniom filii KL Auschwitz i jeńcom brytyjskiej wspólnoty narodów), w Pszczynie (Muzeum Zamkowe i park przy zamku).

miejsce zbiórki: Rynek (przy fontannie z wydrami), Tychy
wstęp wolny

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Klub Turystyki Kolarskiej Gronie przy PTTK w Tychach

fot. Artur Pławski

GALERIA


ORGANIZATOR:

Muzeum Miejskie w Tychach