koncert

Święto Konstytucji 3 Maja w Tychach 2023
„Norwid kameralnie”
Gaba Kulka, Miłosz Wośko, Sonos Kwartet
W koncercie, który odbędzie się 3 maja na Placu Baczyńskiego w Tychach z okazji Święto Konstytucji 3 Maja, wyśpiewane zostaną utwory z tekstami Cypriana Norwida w związku z przypadającą w maju 240 rocznicą śmierci poety.

Wykona je wokalistka i autorka – Gaba Kulka, Sonos Kwartet oraz Miłosz Wośko na fortepianie. Artyści spotkali się podczas prac nad utworami, które znalazły się na wydanej w minionym roku płycie „Norwid od Nowa”, a zaprezentowany program będzie zawierał pochodzące z niej premierowe kompozycje do tekstów wieszcza, m.in. „Królestwo” czy „Czemu nie w chórze”. Usłyszymy również piosenki wykonywane wcześniej przez Czesława Niemena, powstałe w czasie jego fascynacji Norwidem, m.in. „Italiam Italiam”, „Sariusz”, czy „Marionetki”.

Norwid tworzył w okresie schyłkowego romantyzmu i rozkwitu pozytywizmu, w centrum jego uwagi znajdował się zwykły człowiek, ale umieszczony w problematyce uniwersalnej. Miał krytyczny stosunek wobec romantycznego dziedzictwa, buntował się przeciw ślepemu przejmowaniu tradycji, zatracającego wszelkie przejawy oryginalności. Był krytykiem romantycznej fascynacji narodowym bohaterstwem, jego poezja nie odnosiła się jedynie do kwestii polskiej, dotyczyła spraw całego świata. Umarł niezrozumiany i niedoceniony, jednak nawet u schyłku życia nie przestawał tworzyć. Szeroko odkryty został dopiero w okresie Młodej Polski.

Podczas koncertu zostanie wykonany także premierowy utwór „Poemat na tematy polskie” napisany przez Piotra Pudełko dla Sonos Kwartet (flet, skrzypce, altowka, wiolonczela). Jest to utwór prezentujący 5 tańców narodowych, utrzymany w lekkim stylu, harmonii okołotonalnej. Jest parafrazą znanych stylizacji tańców polskich kompozytorow XIX i XX wieku.

Wystąpią:
Soliści
Gaba Kulka – śpiew
Miłosz Wośko – fortepian

Sonos Kwartet:
Małgorzata Hlawsa – flet
Marta Huget-Skiba – skrzypce
Anna Grzybała – altówka
Joanna Urbańska-Mikszta – wiolonczela

GALERIA


ORGANIZATOR:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach