warsztaty

Kulturalna Środa
Naukowcy na tropie
Laboratorium Pana Korka
Zapraszamy do zapisów na zajęcia o tematyce: oko i ucho na tropie, czyli mikroślady i fonoskopia.

Uczestnicy warsztatów pod wodzą szalonych naukowców Pana Korka zmienią się w prawdziwych śledczych i będą rozwiązywać kryminalne zagadki. Kryminalistyka to nauka o środkach i sposobach wykrywania przestępstw i ich sprawców.

Zajęcia prowadzone od stycznia do czerwca 2023 r. składają się z 5 części:
1. mug shot i akta sprawy,
2. laboratorium daktyloskopii,
3. biologiczno-chemiczne laboratorium kryminalistyczne,
4. oko i ucho na tropie, czyli mikroślady i fonoskopia,
5. wydział badań traseologicznych.

Zachęcamy do regularnego uczestnictwa w śledztwie i pomocy w rozwiązaniu kryminalnych zagadek. Na czwartych zajęciach z kryminalistyki z cyklu „Naukowcy na tropie” uczestnicy dokonają oględzin miejsca przestępstwa. Jeszcze jakiś czas temu, zakładając rękawiczki i sprzątając miejsce przestępstwa, sprawcy mogli spać spokojnie. Wraz z rozwojem nauki pojawiły się nowe metody pozwalające na badanie śladów niewidocznych gołym okiem — mikrośladów. Na warsztatach uwaga młodych detektywów skupi się na włosach, pyłkach, włóknach tkanin i sierści zwierząt. Do śledztwa wykorzystamy mikroskop, pęsety i specjalne stroje. W prowadzonym wspólnie z naukowymi Pana Korka śledztwie wykorzystamy także zmysł słuchu i poznamy tajemnice fonoskopii.

W badaniach fonoskopijnych poddaje się analizie zapisy dźwiękowe będące dowodami w sprawie. Najczęściej są to nagrania rozmów i towarzyszące im tło akustyczne. Mamy nadzieję, że uszy młodych śledczych wytropią wśród szumów i hałasów głos przestępcy.

I grupa (7-8 lat) godz. 17.00
II grupa (9-13 lat) godz.18.30

Obowiązują zapisy, które przyjmujemy od 26 kwietnia od godziny 13.00.

UWAGA! PIERWSZEŃSTWO W ZAPISACH MAJĄ DZIECI, KTÓRE UCZESTNICZYŁY W CHOĆ JEDNYCH ZAJĘCIACH Z CYKLU „NAUKOWCY NA TROPIE”, PONIEWAŻ WSZYSTKIE TE ZAJĘCIA SĄ ZE SOBĄ POŁĄCZONE I KONTYNUOWANE Z ZAJĘĆ NA ZAJĘCIA.

tel. 726 261 375
urbanowice@mck.tychy.pl

Wstęp wolny!

GALERIA


ORGANIZATOR:

Klub Urbanowice MCK